Alert Finansowy

Co, jak, kiedy? Mały poradnik podatkowy

08 kwietnia
11:38 2010

30 kwietnia zbliża się wielkimi krokami. Dla większości z nas oznacza to nic innego jak ostatni dzień, w którym możemy rozliczyć podatek dochodowy. Oczywiście, jak co roku, większość z nas zostawiła sobie tę przyjemność na sam koniec. Dlatego chcemy dzisiaj zwrócić Waszą uwagę na kilka istotnych kwestii związanych właśnie z podatkami…

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Ważne daty
Alertowicz Janek zwrócił się do nas z dwoma pytaniami. Pierwsze dotyczy tego, do kiedy musimy zapłacić podatek. Jest to niewątpliwie istotna sprawa, zważywszy na fakt, iż po upływie terminu naliczane są odsetki za zwłokę. Jak już wspomnieliśmy, roczne rozliczenie podatku dochodowego powinno nastąpić do 30 kwietnia. A jak to wygląda w przypadku innych rodzajów podatku?

W poniżej tabeli, którą podajemy na podstawie danych ze stron internetowych Urzędu Skarbowego, znajdziecie najważniejsze informacje na ten temat.

Rodzaj podatku

Termin płatności

Podatek dochodowy od osób fizycznych (zaliczki miesięczne)

do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad należy wpłacić do 20 grudnia)

Podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń

do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.

Podatek dochodowy od osób prawnych (zaliczki miesięczne)

do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (zaliczkę za grudzień w wysokości należnej za listopad należy wpłacić do 20 grudnia)

Podatek dochodowy od osób prawnych (rozliczenie roczne CIT-8)

do trzech miesięcy po zakończeniu roku podatkowego

Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych (zeznanie podatkowe)

do 31 stycznia następnego roku podatkowego

Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów ewidencjonowanych (zaliczki miesięczne od stycznia do listopada)

do 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni

Zryczałtowany podatek dochodowy od osób duchownych

do 20 następnego miesiąca po upływie kwartału ( za czwarty kwartał – do 28 grudnia)

Karta podatkowa

do 7 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (za grudzień do 28 grudnia)

Podatek VAT

do 25 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni

Podatek od gier

do 10 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni

Podatek od czynności cywilnoprawnych

do 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego

Ponadto, należy oczywiście pamiętać, że “jeżeli ostatni dzień terminu przewidzianego w przepisach prawa podatkowego przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.”

Kiedy dostanę mój zwrot?
Janek poruszył w swoim liście także drugą ważną kwestię, a mianowicie: kiedy powinniśmy spodziewać się zwrotu nadpłaty podatku? Obowiązuje zasada, że im wcześniej złożymy PIT, tym szybciej dostaniemy zwrot. Jednak, zgodnie z ustawą “Ordynacja podatkowa” z dnia 29 sierpnia 1997 r., urząd skarbowy ma aż trzy miesiące na zwrot nadpłaconego podatku. Musimy więc uzbroić się w cierpliwość, zwłaszcza jeśli naszą deklarację złożyliśmy stosunkowo późno… Żeby sprawiedliwości stało się zadość, urząd skarbowy, jeśli nie zmieści się w 3-miesięcznym terminie, będzie nam winny odsetki za zwłokę. Nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości równej wysokości odsetek za zwłokę pobieranych od zaległości podatkowych. Niestety dużo na tym nie zarobimy, za to na pewno stracimy sporo nerwów. Dlatego w kwestii podatków stanowczo radzimy wszystkim stosować zasadę: im wcześniej tym lepiej.

Złożyłeś już deklarację podatkową? Jak długo czekałeś na zwrot podatku?

Na naszym portalu możesz również podzielić się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły