Alert Finansowy

Czym skorupka za młodu nasiąknie, czyli konta bankowe dla dzieci

09 lutego
11:33 2010

Banki coraz częściej rozszerzają swoją ofertę również na małoletnich klientów. Można się zastanawiać, po co dzieciom konta i karty płatnicze, skoro wielu dorosłych nie korzysta z takich udogodnień. Odpowiedź jest prosta. Banki stosują długofalową strategię – chcą kreować swój wizerunek i wyrobić lojalność u potencjalnych klientów już od najmłodszych lat. AlertFinansowy.pl podpowiada, dlaczego i gdzie warto założyć konto swoim latoroślom.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Lekcja finansów
Już wkrótce może się okazać, że tradycyjne kieszonkowe straci rację bytu. Rodzice coraz częściej decydują się na otwarcie rachunku swoim dzieciom, na który regularnie wpłacają pewną kwotę. Nie muszą się martwić, że pieniądze zginą, a pociecha może sama zarządzać swoimi finansami i uczyć się trudnej sztuki oszczędzania. Brak debetu lub limitu kredytowego to dodatkowy komfort – rodzice nie zostaną wpędzeni w dodatkowe koszty.

Wymogi
Banki dostrzegają potrzebę wyjścia z ofertą do nieletnich/młodzieży. Nie chodzi tu o sam zarobek, bo to mało lukratywny interes. Bankom zależy na budowaniu długotrwałych relacji. Przeważnie jedynym warunkiem założenia konta jest ograniczenie wiekowe – dziecko musi mieć skończone 13 lat, aby korzystać z karty debetowej. Ponadto niektóre banki wymagają, aby również rodzic miał u nich konto. Z praktycznego punktu widzenia jest to logiczny wymóg, bo dzięki temu mamy darmowe przelewy i nie musimy użerać się z dwoma różnymi placówkami – wszystko „zostaje w rodzinie”. 

Dzieci vs Dorośli
Konto dla dziecka zasadniczo nie różni się niczym od tradycyjnego rachunku. Nawet opłaty i prowizje są porównywalne. Większość banków oferuje darmowe prowadzenie konta oraz internetowy dostęp do rachunku. Dzieci mogą, podobnie jak dorośli, dokonywać przelewów, płacić kartą w sklepach i w sieci, a nawet założyć lokatę terminową! Dodatkowym atutem jest możliwość powiązania konta z rachunkiem rodzica, dzięki czemu dorośli mają pełną kontrolę nad wydatkami swoich pociech.

Przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji „kont dla małolatów” dostępnych na rynku:

Czy uważasz, że warto zakładać dzieciom konta bankowe? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły