Alert Finansowy

Szybkie zbliżenie

04 listopada
10:00 2009

Martika zadała nam bardzo trudne pytanie: “Cześć! Zobaczyłam Wasz serwis i pomyślałam, że może mi pomożecie. Ostatnio mój znajomy bardzo chciał mi zaimponować pokazując sztuczkę, że płaci rachunek bez wyjmowania portfela z kieszeni. Wrażenia na mnie nie zrobił, ale jestem ciekawa jak to możliwe. Niestety nie chciał mi nic powiedzieć. Wiecie co to za wynalazek?”

 


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Po telefonie do Davida Copperfielda wiemy już wszystko. Twój znajomy miał kartę zbliżeniową, której nie trzeba wyjmować z portfela. Wystarczy zbliżyć cały portfel do czytnika wypowiedzieć tajemnicze zaklęcie i rachunek sam się zapłaci. David mówił nam, że to działa tak samo jak “stoliczku nakryj się”.

Pewnie widziałaś już takie karty. Od dawna są używane w autobusach czy tramwajach (jako karta miejska, której nie trzeba kasować, a wystarczy zbliżyć do kasownika), wyższe uczelnie (jako legitymacja elektroniczna), biblioteki (jako karta biblioteczna), parkingi (jako kara parkingowa) itd. Teraz naturalna kolej przyszła na banki, które chcą ułatwić zakupy swoim klientom.

Karta zbliżeniowa to dodatkowy, nieobowiązkowy “kawałek plastiku” dołączany do kont osobistych. Najczęściej nie różni się kompletnie niczym od karty płatniczej, oczywiście poza samą formą dokonywania płatności. Tej kary nie przeciąga się przez czytnik terminala – wystarczy przysunąć do urządzenia ze znaczkiem: „PayPass”. Jest to po prostu najszybszy obecnie sposób płacenia.

Pamiętaj! Taką kartą zapłacisz tylko do kwoty 50 zł. Oczywiście, droższe rzeczy też można kupić ale wtedy musisz już ją wyjąć z portfela lub kieszeni wpisać PIN lub złożyć piękny podpis (w zależności co oferuje bank). W tym momencie karta zbliżeniowa automatycznie staje się już zwykłą tradycyjną kartą płatniczą, czyli można powiedzieć – żadna rewelacja.

Kolejnym minusem jest też niewielka na razie ilość nowoczesnych, obsługujących te karty, terminali zbliżeniowych. Zapłacić możesz  m.in. w sieci McDonalds, Coffee Heaven, Empik, Multikino czy Euroapteka. Terminali ma przybywać, ale zapewne dużo czasu minie, nim będzie to całkowicie powszechne.

Obecnie karty zbliżeniowe oferują banki: BZWBK, ING, mBank, Alior.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły