Alert Finansowy

Darmowe porównywarki OC. Jak wybrać ubezpieczenie samochodu przez internet?

Darmowe porównywarki OC. Jak wybrać ubezpieczenie samochodu przez internet?
19 lipca
22:26 2019

Dystrybucja ubezpieczeń online prężnie się rozwija. Coraz większą rolę w sprzedaży ubezpieczeń samochodowych odgrywają porównywarki OC. Udział porównywarek w kanale direct wynosi już 50%. Jak z nich korzystać?

Choć tradycyjni agenci ubezpieczeniowi nadal cieszą się dużą popularnością, to jednak coraz częściej decydujemy się na korzystanie z możliwości, jakie daje nam internet. Przez sieć możemy sprawdzić oferty OC, wyliczyć składkę, skontaktować się z ubezpieczycielem czy wreszcie zawrzeć umowę ubezpieczeniową.

OC przez internet

Pionierem zdalnej sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych jest Link4. W 2003 roku Link4 jako pierwsze towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce uruchomił sprzedaż OC przez telefon, a następnie przez internet. Już dwa lata później co czwarty ubezpieczyciel oferował swoje produkty online.

Z czasem pojawiły się kolejne towarzystwa oferujące ubezpieczenia kanałami direct. Dzięki temu powstała przestrzeń, z której skorzystały internetowe porównywarki ubezpieczeń. Pierwsza z nich debiutowała w 2009 roku. Pojawienie się porównywarek dało możliwość łatwiejszego rozeznania się w rynku i doboru atrakcyjnej oferty.

Na popularność porównywarek ubezpieczeń wpłynął niewątpliwie wzrost cen za OC. Od stycznia 2016 roku do stycznia 2017 roku ceny obowiązkowego ubezpieczenia podniosły się średnio o 55%. Nieprzypadkowo w drugiej połowie 2016 roku odnotowano największy wzrost zainteresowania bezpłatnymi porównywarkami ubezpieczeń. Wysokie koszty ubezpieczenia skłoniły właścicieli czterech kółek do poszukiwań tańszych ofert i szerszego otwarcia na sprzedaż internetową.

Jak działają porównywarki OC?

Użytkownik uzupełnia formularz umieszczony na stronie internetowej. Wymagane jest podanie informacji na temat pojazdu oraz właściciela. Następnie porównywarka łączy się z systemami teleinformatycznymi poszczególnych firm ubezpieczeniowych. Po kilkudziesięciu sekundach pojawia się zestawienie konkretnych ofert, dzięki któremu możemy porównać ceny.

Zalety porównania

Internetowe porównywarki ubezpieczeń OC niewątpliwie posiadają wiele zalet:

 • są szybkie – kalkulacja trwa zaledwie kilka minut i nie trzeba jej wielokrotnie powtarzać (jak ma to miejsce w przypadku, gdy chcemy porównać składki wyliczone dla każdego ubezpieczyciela z osobna);
 • oferują duży wybór – prezentują bowiem zróżnicowane oferty wielu firm ubezpieczeniowych;
 • są darmowe – obliczenie składki nie wiąże się z żadnymi opłatami;
 • są dostępne i wygodne – aby z nich skorzystać wystarczy dostęp do internetu, zaś niektóre z porównywarek mają wersje mobilne;
 • dbają o Twoje finanse – ponieważ pozwalają na wyszukanie rzeczywiście najtańszej oferty.

Porównywarka OC bez podawania danych?

Pomimo wzrostu popularności dystrybucji online, nadal wielu potencjalnych klientów ma wątpliwości, czy korzystanie z internetowych porównywarek OC jest bezpieczne. Abstrahując od nieufności wobec nowych technologii, największe obawy wzbudza podawanie danych osobowych.

Czy konieczne jest podawanie numeru telefonu, adresu zamieszkania, wieku, płci itd.? Porównywarki bazują na danych, których wymagają firmy ubezpieczeniowe. Z kolei ubezpieczyciele obliczają składki na podstawie danych pojazdu oraz informacji o jego właścicielu.

Jednak nie wszystkie porównywarki OC wymagają takich samych danych. Poszczególne porównywarki ubezpieczeń różnią się liczbą pytań, ich szczegółowością i obowiązkiem udzielenia na nie odpowiedzi. Przyjrzyjmy się przykładom.

Jakich danych wymaga porównywarka OC?

Jak już wspomniano, każda porównywarka OC bazuje na danych na temat pojazdu i właściciela.

Wymagane dane na temat pojazdu:

 • rok produkcji;
 • marka pojazdu;
 • model pojazdu;
 • pojemność silnika cm3;
 • moc silnika kW
 • przebieg tys. km (i inne).

Informacje na temat właściciela pojazdu:

 • wiek;
 • płeć;
 • stan cywilny;
 • miejsce zamieszkania;
 • data uzyskania prawa jazdy (i inne).

Towarzystwa ubezpieczeniowe sprawdzają historię kierowcy w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym na podstawie numeru PESEL oraz numeru rejestracyjnego pojazdu. Podanie tych danych przeważnie nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak wprowadzisz je do formularza porównywarki uzyskasz dodatkowy dostęp do ofert przygotowanych przez ubezpieczycieli, którzy wymagają tak dokładnych informacji.

Z kolei podanie numeru telefonu umożliwia kontakt ze strony doradców pracujących dla porównywarki. Nie każdy jednak życzy sobie takiego kontaktu. Jeśli zależy Ci na tym, aby nie podawać numeru telefonu, zastanów się nad porównywarką OC, która tego nie wymaga.

Oto zestawienie wiodących porównywarek pod kątem konieczności podania nr telefonu:

Porównywarka

 • Mubi, Rankomat, Ubea – nr telefonu nie jest wymagany;
 • Mfind, CUK – jest wymagany.

Korzystanie z internetowych porównywarek OC daje wiele korzyści. Na polskim rynku funkcjonuje już kilkanaście porównywarkę ubezpieczeń. Którą z nich wybrać? Pomoże Ci w tym artykuł na stronie ranking-oc-ac.pl. Znajdziesz tam dokładne zestawienie najlepszych porównywarek OC.

Podobne artykuły