Alert Finansowy

Jak wybrać najkorzystniejsze ubezpieczenie samochodu

24 października
09:44 2014

Ubezpieczenie samochodu to konieczność. Jednak nie ma chyba właściciela samochodu, który nie szukałby oszczędności przy obowiązkowym ubezpieczeniu własnego samochodu. Bo bardzo często to właśnie koszt rocznej składki z tytułu OC samochodu ma znaczący wpływ na roczny koszt użytkowania pojazdu.

Większość ubezpieczycieli udostępnia na swoich stronach kalkulatory, dzięki którym każdy klient – przyszły czy posiadający już ubezpieczenie w danej firmie – może ustalić wysokość składki rocznej z tytułu ubezpieczenia samochodu. Jednak zanim każdy z nich kliknie na przycisk “Oblicz składkę OC“, do formularza należy wprowadzić szereg informacji, które mogą mieć realny wpływ na samą składkę. 

Do wyliczenia składki potrzebne będą zarówno informacje związane z posiadaczem auta, jak i z samym samochodem. Oczywiście należy pamiętać, że ubezpieczyciele doceniają jazdę bez kolizji i wypadków, co przekłada się na coroczną obniżkę składki z tytułu OC o 10% za każdy rok bezszkodowej jazdy. Kierowcom, którzy jeżdżą bez stłuczek, daje to możliwość obniżenia ubezpieczenia samochodu nawet o 70%, co jest bardzo dużym upustem. 

Na pewno dla ubezpieczyciela ważne jest, gdzie jest parkowany czy garażowany samochód oraz gdzie najczęściej będzie wykorzystywany. Duże miasta to duże ryzyko urwania lusterka czy wjechania w drugi samochód przez nieuwagę, a duża ilość takich zdarzeń oznacza jednocześnie, że w tych miastach składka OC na pewno będzie wyższa niż gdyby ten samochód był użytkowany w miejscowości o niewielkim natężeniu ruchu. Podobnie samochód wykorzystywany jednocześnie do celów służbowych, związanych z prowadzeniem działalności, to samochód, za który należy zapłacić wyższą składkę. 

Równie istotne są informacje, związane z samym samochodem. Im starszy samochód, tym większe ryzyko związane z jego awaryjnością i swoistą zdolnością do psucia. Oprócz wieku samochodu na wysokość składki może mieć wpływ także jego marka, pojemność silnika czy rodzaj wykorzystywanego paliwa. Duży wpływ na składkę ma także ilość kilometrów, które ubezpieczany samochód pokonuje w ciągu roku i jest ona równie ważna, jak dotychczasowy przebieg samochodu.

Podobne artykuły