Alert Finansowy

Filmy, rozrywka, sport… czyli przegląd telewizji satelitarnych

07 czerwca
08:06 2010

Od lat telewizja jest najpopularniejszą rozrywką Polaków. W nowoczesnej telewizji nawet najbardziej wymagający widz znajdzie coś dla siebie. Przed zakupem powinniście dokładnie zapoznać się z ofertami poszczególnych platform telewizyjnych. Jak wybierać? Ile tak naprawdę będzie nas to kosztowało? AlertFinansowy.pl postanowił odpowiedzieć na te pytania. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy porównanie ofert dostawców telewizji satelitarnej.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Najpierw zadaj sobie pytanie: Czego tak naprawdę potrzebuję?
Polskie telewizje satelitarne mają bardzo szeroki wachlarz ofert, a my możemy wybierać spośród kilkuset kanałów: filmowych, sportowych, rozrywkowych czy dla dzieci. Pamiętajmy jednak, że za każdą dodatkową usługę lub pakiet kanałów na pewno będziemy musieli dopłacić. Jeżeli spędzamy przed telewizorem zaledwie kilka minut dziennie nie warto decydować się na najdroższy pakiet. Już za około 10 złotych miesięcznie możemy oglądać kilka podstawowych kanałów telewizyjnych. Dla wymagających widzów dostępne są bardziej rozbudowane pakiety. Wykupując droższy abonament możemy dość swobodnie dobierać kanały tematyczne, które nas interesują. Każdy wielbiciel kina czy sportu może dokupić dodatkowe kanały telewizyjne. Ich koszt w zależności od ilości dodatkowych programów oraz rodzaju umowy to maksymalnie 52 zł w Cyfrowym Polsacie, niecałe 30 zł w Cyfrze +, a 25 zł w n.

Zanim kupisz, dowiedz się za co będziesz musiał zapłacić
Oferty reklamowe platform cyfrowych kuszą potencjalnych klientów bardzo niskim cenami abonamentów. Należy jednak pamiętać, że za wiele usług będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Na początku liczmy się z opłatą za dekoder oraz jego aktywację, która może nas kosztować nawet 200 zł. Niektóre firmy naliczą nam również comiesięczną opłatę za dzierżawę dekodera. Zakup anteny niezbędnej do odbioru sygnału to również dodatkowy koszt. Do tego jeszcze cena profesjonalnego montażu i nasz portfel, jeszcze zanim będziemy mogli zasiąść przed telewizorem, uszczupli się o kilkaset złotych. Ceny abonamentów różnią się również w zależności od długości trwania umowy. Jeżeli decydujemy się na umowę na czas nieokreślony (mamy taką możliwość w Cyfrowym Polsacie), to ceny wszystkich usług na pewno będą wyższe. Bądźmy czujni, bo każda dodatkowa usługa to często również niemała opłata.

Platforma

Nazwa pakietu

Cena

abonamentu

Czas trwania umowy

Ilość kanałów w pakiecie

Opłata aktywacyjna

Opłata miesięczna za dzierżawę dekodera

Uwagi

CYFRA +

Pakiet Komfortowy +

63,90 PLN

18 miesięcy

72

99 PLN

0 PLN

 

UPC

SELECT z dekoderem HD

65 PLN

Umowa na czas nieokreślony

71

100 PLN

25 PLN

 

VECTRA

Pakiet Platynowy

70,8 PLN

12 lub umowa na czas nieokreślony

79

10,91 PLN

0 PLN

Oferta dostępna w wybranych miastach w Polsce

CYFROWY POLSAT

Familijny i Relax Mix

57,80 PLN

15 miesięcy

69

199 PLN

10 PLN

 

N

Wszystkie pakiety n

54 PLN

13 miesięcy

75

99 PLN

0

Oferta ważna tylko online lub w telefonicznym centrum sprzedaży

ASTER

Basic Plus

67,10 PLN

24 miesiące

66

129 PLN

10 PLN

Usługa dostępna tylko w Warszawie, Krakowie i Zielonej Górze

VoD, HD a może telewizja na kartę?
VoD to nowoczesna wypożyczalnia filmów bez wychodzenia z domu. W Cyfrze +, a także w Telewizji n możemy obejrzeć najnowsze produkcje za 11 złotych (lub 13 w wersji HD). Za wypożyczenie takiego samego filmu w Cyfrowym Polsacie zapłacimy niewiele ponad 8 złotych. Dostęp do usługi VoD wiąże się również z dodatkowym miesięcznym kosztem rzędu 30 złotych w n lub 20 złotych w Cyfrowym Polsacie. Uwaga! W n możemy wypożyczać filmy na żądanie tylko jeżeli posiadamy dekoder HD z cyfrową nagrywarką. Wybierając telewizję w wysokiej rozdzielczości musimy się oczywiście liczyć z większymi kosztami. Po pierwsze sam dekoder HD jest kilkadziesiąt złotych droższy, a do tradycyjnego abonamentu dostawca usługi naliczy nam również dodatkowe opłaty. W Cyfrze Plus na przykład, pakiet 7 kanałów w jakości HD będzie nas kosztował prawie 25 złotych. W Cyfrowym Polsacie za jeden kanał HD zapłacimy miesięcznie 5 złotych w umowie na czas określony. Telewizja na kartę prepaid jest dopiero raczkującą w Polsce usługą. W Cyfrze Plus za 175 złotych możemy bez abonamentu przez 6 miesięcy oglądać kilkadziesiąt kanałów telewizyjnych.

Bądźcie czujni!
Przed podpisaniem umowy należą bardzo dokładnie przeczytać regulamin, w którym określone są między innymi zasady wcześniejszej rezygnacji z usług platformy cyfrowej. To oczywiście wiąże się z dodatkowymi opłatami. Nawet 800 zł możecie zapłacić, jeżeli wasz dekoder zostanie na przykład uszkodzony lub skradziony. Dlatego bądźcie czujni lub w razie wątpliwości piszcie do nas.

Czy korzystasz z nowoczesnych usług telewizji cyfrowej? A może masz jakieś nieprzyjemne doświadczenia?

Na naszym portalu możesz również podzielić się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły