Alert Finansowy

Funduszowe perypetie

09 lutego
15:55 2010

Fundusze rynku pieniężnego są zdecydowanie jedną z najbezpieczniejszych form inwestycji, a przy tym gwarantują zysk na poziomie wyższym niż zwykła lokata bankowa. Jednym z największych atutów funduszy tego typu jest pełna płynność inwestycji, dzięki czemu możemy w dowolnej chwili spieniężyć nasz wkład. Nie mniej jednak, jeden z czytelników zawiadomił nas o odmowie wykonania takiej operacji, bo… nie posiada rachunku w banku, z którym fundusz jest powiązany.

Niepełna płynność
Oburzony czytelnik zwrócił się do nas z wyjaśnieniem całej sprawy. Jako pełnomocnik chciał wykonać dyspozycję spieniężenia jednostek uczestnictwa funduszu rynku pieniężnego PIONEER. Pracownik banku nie zgodził się, bo klient nie posiada konta w PEKAO SA. Jak się okazało, operacja doszła w końcu do skutku, ale trzeba było wykonać kilka telefonów i interweniować w funduszu Pioneer. Później pojawił się jeszcze problem z przelewem pieniężnym. Szybka transakcja, która miała zająć 2-3 dni, przeciągnęła się aż do tygodnia. Klient, oczekujący „pełnej płynności” inwestycji może czuć się zawiedziony.

Odpowiedź Pekao SA
AlertFinansowy.pl postanowił wyjaśnić całą sprawę, dlatego poprosiliśmy bank Pekao SA o wyjaśnienie tej niekomfortowej sytuacji:

Uprzejmie informuję, że taka operacja może być zrealizowana niezależnie od tego, czy klient posiada konto w Pekao czy nie. Jeżeli Klient posiada konto w Pekao, a co za tym idzie ma CIS (indywidualny numer identyfikacyjny w naszym systemie), jego transakcja jest realizowana bezpośrednio przez nasz system. W takim przypadku pieniądze powinny być wypłacone po 2-3 dniach – tłumaczy Magdalena Załubska-Król, zastępca rzecznika prasowego Pekao SA. Jeżeli Klient nie ma CIS (czyli nie ma konta w Pekao), transakcja jest realizowana za pośrednictwem formularza papierowego (czyli poczty), wiec trwa to odpowiednio dłużej (ok. 5 dni – ale nie może przekroczyć terminów określonych w statutach funduszy), bo musi list dotrzeć do Agenta Transferowego.

W załączniku otrzymaliśmy jeszcze zapis Prospektu Funduszu Pioneer Pieniężny FIO, gdzie w punkcie 8.6 uregulowana jest kwestia terminów:

Podziel się swoją opinią na temat Pekao SA

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły