Alert Finansowy

Hipoteka w Deutsche Bank a zdrowie psychiczne

19 października
04:00 2009

Deutsche Bank (DB) jest jednym z większych graczy na rynku kredytów hipotecznych w walucie Euro. Posiada konkurencyjną ofertę. Przy wkładzie własnym i odpowiednich przychodach można liczyć na kredyt oprocentowany na 4,5-5%. Sama stawka oprocentowania to jednak nie wszystko, cena jaką przychodzi płacić za ”możliwość” wzięcia kredytu w DB jest często dużo wyższa, tak przynajmniej wynika z sygnałów od naszego czytelnika.

Zobacz opinie o Deutsche Bank w Twoim mieście!

Oto jego historia:

”Ubiegaliśmy się z żoną o kredyt w DB za namową doradcy finansowego. Zapewniano nas, że stałe, wysokie dochody oraz posiadanie wkładu własnego pozwolą na szybkie załatwienie sprawy i atrakcyjne warunki kredytowania. Sprawa miała trwać 3 tyg. od momentu złożenia dokumentów w banku. Sprzedający, słysząc tak krótkie terminy, był jak najbardziej skłonny do transakcji. Moja żona, osoba przezorna, wynegocjowała z nim jednak dwumiesięczny termin umowy przedwstępnej, tak na wszelki wypadek. Jak się okazało, osiem tygodni to za mało aby otrzymać decyzję kredytową w DB.

Czas działał na naszą niekorzyść, gdyż musieliśmy stale ponosić wysokie koszty wynajmu mieszkania. Dodatkowo istniało ryzyko, że sprzedający nie będzie skłonny podpisać kolejnego aneksu do umowy przedwstępnej i stracimy wpłacony zadatek, a nie był on mały.

Wszelkie próby kontaktu z Bankiem i uzyskania informacji kiedy możemy liczyć na decyzję, pełzły na niczym. Zawsze ta sama śpiewka: jesteśmy obładowani robotą, proszę cierpliwie czekać. Wyrywaliśmy już sobie włosy z głowy, czekając na telefon od doradcy z jakimiś pozytywnymi informacjami.

11 tygodni – tyle czekaliśmy na przedwstępną decyzję kredytową. Radość z decyzji banku nie trwała jednak długo, bo sama decyzja, to jeszcze nie podpisana umowa kredytowa. Bank poinformował nas, że potrzebuje kolejnych 7 dni na napisanie właściwej umowy, dodatkowo warunkując to koniecznością wpłaty przez nas środków na program regularnego oszczędzania którym, byliśmy zainteresowani. Należy tu jeszcze dodać, że w 10 tygodniu oczekiwania otrzymaliśmy z Banku listy informujące nas o założeniu rachunków bankowych i wystawieniu nam kart płatniczych. Tu opóźnienia nie było.

Stanieliśmy przed dylematem zainwestowania około 10 tys. zł w program oszczędzania w sytuacji, gdy nie znaliśmy jeszcze ostatecznej oferty Banku i bez pewności, że kredyt faktycznie otrzymamy.

Opieszałość Banku i stawianie nas w sytuacji podbramkowej sprawiło, że ostatecznie nie zdecydowaliśmy się na ”małżeństwo” z DB. Z pomocą przyszedł inny bank, który może nie miał tak atrakcyjnej oferty, ale za to szybko i sprawnie sprawę załatwił. Ostatecznie po podliczeniu przedłużającego się wynajmu, kosztowo wyjdziemy na to samo. Szkoda tylko tych nerwów.

Przestrzegam wszystkich przed sugerowaniem się jedynie ceną kredytu. Nasza przygoda z DB kosztowała nas dużo zdrowia i czasu. Nikt nam tego nie zwróci i nikt nie poniesie za to odpowiedzialności, a powinien.”

Powyższa historia to przestroga dla wszystkich przed zbyt pochopnym podejmowaniem decyzji o wyborze instytucji finansowej i oferowanych przez nią produktach. Nie wiemy gdzie leży wina tej sprawy i czy to standard jakości obsługi w Deutsche Bank.

Poprosiliśmy przedstawiciela banku o komentarz w tej sprawie. Odpowiedz opublikujemy niezwłocznie po jej otrzymaniu.

Podziel się swoją opinią na temat Deutsche Bank.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły