Alert Finansowy

Home Broker – dominator?

16 lutego
14:22 2010

W styczniu pojawiła się zaskakująca informacja o tym, że Home Broker rozszerza swój profil działalności na doradztwo finansowe. Dosłownie kilka dni temu ogłoszono, że firma przejęła sieć sprzedaży (placówki i pracowników odpowiadających za sprzedaż) Finamo, co tym samym oznacza rychły upadek tego pośrednika finansowego. Ciekawski czytelnik wysłał do nas zapytanie: “Homebroker miał być mega pośrednikiem nieruchomości. Według mnie nie dawał rady i dlatego przemalowali go na pośrednika kredytowego. Przecież w grupie jest Open Finance, po co z Home Brokera robić Mortgage Brokera?”

Zobacz opinie o doradcach finansowych w Twoim mieście!

Ekspansja

Home Broker to obecnie największy pośrednik w obrocie nieruchomościami, który niedawno zaczął również świadczyć usługi z zakresu doradztwa finansowego. W ten sposób każdy klient HB jest obsługiwany przez dwóch specjalistów, co umożliwia korzystanie z całego spektrum usług – od analizy potrzeb i oceny sytuacji rynkowej począwszy, poprzez wybór nieruchomości, przygotowanie transakcji od strony prawnej i wybór optymalnego finansowania, aż do zakupu mieszkania. Kolejnym ważnym krokiem w stronę rozwoju był zakup najbardziej wartościowych komponentów Finamo. Tym samym Home Broker znacząco zwiększył swój potencjał – podwoi sieć placówek w całej Polsce i będzie zatrudniał ponad 600 doradców.

Home Broker vs Open Finance?
Home Broker jest niezależnym podmiotem, nie należy do żadnej instytucji będącej dostawcą produktów. Większościowym akcjonariuszem Home Broker jest Leszek Czarnecki, do którego należy Getin Noble Bank, w strukturach którego działa Open Finance. Dlatego tak zaskakująca wydawała się decyzja o rozszerzeniu aktywności na doradztwo finansowe. Natychmiast nasuwa się pytanie o wewnętrzną rywalizację między HB a Open Finance. Obie spółki nie mają wspólnych powiązań kapitałowych, ale czy to automatycznie oznacza konkurencję? Trzeba zwrócić uwagę na podstawowy profil działalności obu firm. Open Finance to zdecydowany lider wśród doradców finansowych. Natomiast Home Broker świetnie sobie radzi na rynku nieruchomości, ale mierzy jeszcze wyżej. Tylko czy jest w stanie realnie zagrozić Open Finance i całkowicie zdominować branżę? Wszak apetyt rośnie w miarę jedzenia.

Oficjalne komentarze
Czy Home Broker i Open Finance będą sobie nawzajem podbierali klientów? Czy możemy spodziewać rywalizacji między tymi spółkami?

Home Broker
– Home Broker i Open Finance prowadzą zupełnie inny biznes i nastawiają się na inną grupę klientów. Do Open Finance przychodzi zwykle klient, który już znalazł nieruchomość, jaką chce kupić, a potrzebuje finansowania. Home Broker dociera natomiast do klientów, którzy dopiero poszukują mieszkania czy domu. Niejako dodatkowo klient otrzymuje u nas usługę doradztwa finansowego, czyli analizę zdolności kredytowej czy propozycję optymalnego kredytu – informuje Jerzy Węglarz, PR Manager. – W Home Broker klient od samego początku obsługiwany jest przez dwóch doradców – specjalistę ds. nieruchomości oraz doradcę finansowego. Na tym m.in. polega unikalność tego projektu. Jednak, co najważniejsze, Home Broker to przede wszystkim największy na rynku pośrednik w obrocie nieruchomościami. To jest podstawowy biznes spółki i to właśnie odróżnia nas od Open Finance czy innych firm doradztwa finansowego. Podsumowując mamy inne miejsce na rynku. W tym roku chcemy obsłużyć 8 tys. klientów i dalej rozwijać sieć sprzedaży.

Open Finance
– Rozszerzenie działalności Home Brokera dodatkowo o doradztwo finansowe oznacza raczej dalsze powiększanie skali biznesu obu firm niż wzajemną konkurencję. Nie zakładamy na tym polu rywalizacji, a to ze względu na fakt, że Home Broker działa w oparciu o inny model biznesowy. Do doradców HB trafiają klienci, którzy przede wszystkim szukają nieruchomości, a przy okazji w tym samym czasie mogą skorzystać z usługi doradcy finansowego, który pomoże w jej sfinansowaniu. Z kolei do Open Finance w większości przychodzą osoby, które mają wybraną już nieruchomość i szukają możliwości jej kredytowania. Klienci Open Finance prócz porad kredytowych mogą korzystać z szerszego port folio usług finansowych jakimi są np. produkty inwestycyjne – potwierdza Joanna Fatek, PR Manager Open Finance.

Czy Home Broker jest w stanie samotnie zdominować rynek doradztwa finansowego?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły