Alert Finansowy

Skradziono Ci dokumenty? Uważaj! Ktoś może na Ciebie wziąć kredyt

21 maja
05:42 2010

Kieszonkowcy nie kradną naszych portfeli tylko dla gotówki. W I kwartale 2010 r. udaremniono ponad 2 100 prób wyłudzenia kredytów przez osoby posługujące się kradzionymi dokumentami tożsamości. Łączna kwota udaremnionych transakcji to ponad 100,5 miliona złotych – wynika z „Raportu o dokumentach infoDOK” przygotowanego przez Związek Banków Polskich.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Oszustów można szybko zatrzymać
Liczba dokumentów zgromadzonych w Centralnej Bazie Danych Systemu „Dokumenty Zastrzeżone” ciągle wzrasta. Co kwartał zgłaszanych jest nawet 20 tys. utraconych dokumentów. Dzięki temu ich prawdziwi właściciele mogą uniknąć prób wyłudzeń dokonywanych przez przestępców na ich nazwisko. Zastrzeżenie dokumentu pozwala na natychmiastowe zatrzymanie oszustów na gorącym uczynku, co zmniejsza ryzyko funkcjonowania całego obrotu gospodarczego. Poza bankami z dostępu do Systemu korzystają także firmy telekomunikacyjne oraz inne podmioty, które w swojej działalności weryfikują tożsamość klientów na podstawie dokumentów.

Ponad 100 mln w pierwszym kwartale
Tylko w pierwszym kwartale tego roku udaremniono wyłudzenia na kwotę ponad 100 milionów złotych – mówi Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich, koordynujący prace Kampanii Informacyjnej Systemu „Dokumenty Zastrzeżone”. Skalę problemu obrazują liczby pochodzące z baz Związku Banków Polskich, Biura Informacji Kredytowej oraz Komendy Głównej Policji. Przykładowo w województwie małopolskim średnia kwota udaremnionych prób wyłudzeń wynosi 50,7 tys. zł (to najwyższy poziom w kraju), w mazowieckim jest to 49,7 tys. zł, w wielkopolskim 41,1 tys. zł, warmińsko-mazurskim 40,5 tys. zł a w województwie pomorskim 39,9 tys. zł. Najmniej chciwi byli przestępcy w województwie kujawsko-pomorskim (15,4 tys. zł).

Najwięcej na Mazowszu
Ogromne wrażenie musi budzić przypadek zanotowany w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie w marcu 2009 r. chciano na cudze nazwisko wyłudzić kredyt w wysokości 3,12 mln franków szwajcarskich (co przy ówczesnym kursie dawało oszałamiającą kwotę niemal 9,3 miliona złotych). W I kwartale bieżącego roku najwyższą zanotowaną kwotą była próba podjęta w województwie mazowieckim, w wysokości 4,2 mln złotych. W pierwszym kwartale 2010 r. najwięcej prób wyłudzeń zidentyfikowano na Mazowszu – aż 340 oraz na Śląsku – 324. Najmniej, w województwie świętokrzyskim – 38.

Pamiętaj!
Kradzione dokumenty wykorzystywane są przeważnie do wyłudzenia kredytu, dokonania zakupu telefonu i innych transakcji lub zawłaszczenia pieniędzy, kradzieży wypożyczanych przedmiotów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat.

Skradziono Ci dokumenty? Ktoś chciał wyłudzić na Ciebie kredyt w banku?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły