Alert Finansowy

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym?
15 lutego
18:10 2017

Konto oszczędnościowe to rozwiązanie, które – obok lokat – cieszy się sporym zainteresowaniem klientów banków. Pozwala na gromadzenie środków i pomnażanie kapitału bez żadnego ryzyka. Czy jest to sposób na wypracowanie wysokich zysków?

Jak pokazują sondaże, nawet 30% Polaków gromadzi środki na koncie oszczędnościowym. Mimo niezbyt wysokiego oprocentowania, nadal jest to opłacalne rozwiązanie, stanowi bowiem bezpieczną alternatywę, która daje gwarancję ochrony kapitału oraz pewność zysków.

Od czego zależy zysk na koncie oszczędnościowym?

Konto oszczędnościowe pozwala wypracować określony zysk. Jego wysokość uzależniona jest od kilku czynników.

  • Oprocentowanie

Kluczowym kryterium wpływającym na wysokość odsetek jest oprocentowanie – im wyższe, tym większy zysk. Ustalane indywidualnie przez bank, uwzględnia m.in. wysokość aktualnych stóp procentowych. Z tego powodu kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego wskazuje na niezbyt wysokie odsetki.

  • Kwota depozytu

Oprocentowanie konta oszczędnościowego może zmieniać się w zależności od kwoty zgromadzonych oszczędności. Większość banków ustala progi kwot, których przekroczenie oznacza podwyżkę oprocentowania. Czasami jednak zdarza się, że wyższe oprocentowanie obejmuje wyłącznie nadwyżkę depozytu, a nie całą kwotę. Warto także podkreślić, że w ofercie banków dostępne są konta oszczędnościowe ze stałym gwarantowanym oprocentowaniem – przykładem jest Indeksowane Konto Oszczędnościowe w ofercie Toyota Banku z oprocentowaniem 2,23% do kwoty 100 000 zł.

  • Częstotliwość wypłat

Wysokość zysków wypracowanych na koncie oszczędnościowym zależy również od częstotliwości wypłat środków. Zmniejszona kwota depozytu oznacza naliczanie odsetek od mniejszych oszczędności. Ponadto podczas dokonywania wypłat może się okazać, że koszty prowizji przekraczają wysokość zysków – zwykle jednak bank pobiera dodatkową opłatę za dokonanie przelewu lub pobiera prowizję miesięczną za prowadzenie rachunku oszczędnościowego.

Chcąc więc wypracować wyższy zysk, należy unikać pobierania środków z konta bez wyraźnej potrzeby.

Sprawdź, ile zarobisz na koncie oszczędnościowym

Jeśli chcesz oszacować zyski, sięgnij po kalkulator oprocentowania konta oszczędnościowego. To praktyczne narzędzie, dzięki któremu poznasz wysokość wypracowanych odsetek w zależności zdeponowanej kwoty i szybko zorientujesz się ile zarobisz.

Tylko od ciebie zależy, jak duże zyski będziesz osiągać na koncie oszczędnościowym. Poszukaj takiego produktu oferowanego przez bank, który charakteryzuje się dużym oprocentowaniem – najlepiej ze stałym, gwarantowanym do wysokich kwot.

Podobne artykuły