Alert Finansowy

Import niekoniecznie w dobrej cenie

11 grudnia
09:46 2009

Słaby dolar oraz szalejące promocje, wymuszone trudną sytuacją rynkową w Stanach Zjednoczonych, wydają się być wystarczającą zachętą do tego, aby rozważyć zakup niektórych produktów za oceanem. Niestety, widząc bardzo atrakcyjną cenę produktu w internecie, często zapominamy o dodatkowych kosztach związanych z zakupem towarów importowanych, o czym przekonała się jedna z naszych Alertowiczek:

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

„Za pomocą karty kredytowej kupiłam ze Stanów ubrania. Nie wyszło mnie to tanio, bo przesyłka kosztowała 90$ + oczywiście cena za zakupy. Szok przeżyłam jednak, kiedy kurier w Polsce kazał mi zapłacić jeszcze cło 22% wartości przesyłki!!! Sądziłam, że w tych 90$ już jest wszystko wliczone. Ostrzeżcie ludzi, bo gdybym wiedziała, że tak będzie, nic bym nie kupowała z USA.”

Sprowadzając towar ze Stanów Zjednoczonych de facto dokonujesz ich importu. Oznacza to konieczność oclenia oraz opodatkowania podatkiem VAT. W przypadku odzieży stawka celna wynosi 12%. Podstawą obliczania cła jest wartość celna towaru, czyli cena należna lub zapłacona za ten towar, powiększona o koszty transportu i ubezpieczania. Do tego należy doliczyć podatek VAT w wysokości 22% (7% w przypadku odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt). Podatek VAT naliczany jest od wartości przesyłki powiększonej o należne cło!

Nie wszystko złoto, co się święci. Sumując wszystkie wyżej wymienione koszty, cena, którą widzieliśmy w internecie dokonując zakupu, już nie wygląda tak atrakcyjnie.

Radzimy, przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu za oceanem, zapoznać się z dodatkowymi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść sprowadzając towar do Polski. Stawka celna będzie uzależniona od towaru sprowadzanego do kraju, a podatek VAT zostanie naliczony w zależności od obowiązującej stawki, 22% lub 7%. Na niektóre towary, takie jak komputery, telefony komórkowe czy perfumy obowiązuje zerowa stawka celna, także pozostanie ci „tylko” rozliczenie się z fiskusem.

Spotkała cię podobna sytuacja?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły