Alert Finansowy

Jest kryzys – a zadłużenie Polaków rośnie!

15 stycznia
11:59 2010

Kryzys nie zniechęcił nas do zaciągania długów. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza kiedy rosną gwałtownie wydatki na życie i utrzymanie. Szczególnie, że Polacy nie mają z czego oszczędzać: 77 proc. gospodarstw domowych nie posiada żadnych oszczędności, a podstawowe rachunki pożerają już dziś ok. 50 proc. dochodów.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Dane Narodowego Banku Polskiego (NBP) z 23.09.2009 r. dotyczące m.in. stanu zadłużenia Polaków, uzmysławiają dopiero, że kryzys nie zniechęcił nas do zaciągania długów. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza kiedy rosną gwałtownie wydatki na życie i utrzymanie, a wszelkie usługi jak i ceny produktów wzrastają.

W obliczu strachu o byt nie należny się dziwić, że Polacy nie mają z czego oszczędzać. 77 proc. gospodarstw domowych nie posiada żadnych oszczędności. Podstawowe rachunki pożerają już dziś ok. 50 proc. dochodów. Natomiast ponad 50 proc. rodaków na dzień dzisiejszy, sądzi że spłata rat kredytowych nie jest priorytetem.

Banki wykorzystują topniejące oszczędności polaków i namawiają do zadłużania się. Łagodzą więc rygory przyznawania kart kredytowych. Aktualnie „kredytówkę” posiadać może każdy kto ma stałe zatrudnienie, bądź w części banków osoba która zapewni o osiąganych dochodach bez przedstawiania dokumentów świadczących o dochodach.

Zadłużenie Polaków wciąż nie jest tak wysokie jak na Zachodzie, lecz gwałtownie wzrasta. W Stanach Zjednoczonych poziom zadłużania na kartach kredytowych przekroczył roczne PKB, w Europie Zachodniej waha się w okolicach 40 proc., w Polsce natomiast ledwie przekracza 1 proc. Może dlatego, jak na razie, nie boimy się łatwej, wysoko oprocentowanej pożyczki z karty kredytowej.

Alert Finansowy radzi: jak ustrzec się przed długami?

  • Pamiętaj, że musisz tak zbilansować swój budżet miesięczny by wydać mniej niż wynoszą twoje przychody
  • Spisz wszystkie swoje miesięczne wydatki i zastanów się na czym możesz oszczędzić
  • W Internecie jest mnóstwo programów do domowego wyliczania budżetu. Możesz skorzystać z ich pomocy przy planowaniu wydatków
  • Unikaj impulsywnych decyzji przy zakupach karta kredytową. Większość długu na kartach wynika z nieprzemyślanych decyzji
  • Zawsze staraj się spłacać dług z karty na czas

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły