Alert Finansowy

Pożyczki internetowe w Polsce – bezpieczne?

24 czerwca
13:22 2016

Do ofert pożyczek należy podchodzić z rezerwą, jednak polski rynek “chwilówek” jest bardziej cywilizowany niż brytyjski czy amerykański. Na co trzeba zwrócić uwagę pożyczając w firmach pozabankowych?

Dobry pożyczkodawca to solidny pożyczkodawca

Wydaje się, iż ofert mających na celu zmanipulowanie klienta i firm stosujących nieuczciwe praktyki jest coraz mniej. Znaczącą część rynku pożyczek zdominowały firmy działające w skali całego kraju i udzielające pożyczek przez Internet.

Biorąc pod uwagę fakt, iż pożyczkę można otrzymać przy minimalnych formalnościach, bez wychodzenia z domu, coraz więcej osób wybiera właśnie tą drogę. Jest to o tyle dobre zjawisko, iż korzystając z pożyczek w dużych, znanych już firmach (np. Vivus, Zaplo), nie trafi się na firmę-krzak, lub pożyczkodawcę stosującego nieuczciwe praktyki.

Drogo, ale z limitami

Naturalnie pożyczka pozabankowa nie jest tanim produktem. Mieści się on jednak w pewnych granicach wyznaczonych przez polskie prawo. Nowelizacja przepisów o kredycie konsumenckim, która weszła w życie 11 marca 2016 roku zwiększyła nieco bezpieczeństwo (specjalnie wymagania dla firm pożyczkowych) i zmniejszyła koszty (nowe limity).

Większa konkurencja – lepiej dla klienta

Jak pokazują różne dane, pożyczamy coraz chętniej – rynek pożyczek w Polsce zanotował w ubiegłym roku kolejny rekord. To sprawia że coraz więcej firm działa w tym sektorze, a co za tym idzie – konkurencja jest większa. Z jednej strony to dobra wiadomość dla klienta – firmom coraz bardziej zależy na pozyskaniu nowych osób zainteresowanych pożyczką. Efektem tego są liczne konkursy i promocje mające zachęcić do pożyczania. Z strony drugiej klientowi jest coraz ciężej zorientować się w bieżącej, rynkowej ofercie.

Bardzo popularną akcją w przypadku chwilówek jest pierwsza pożyczka za 0 zł dla nowych klientów – terminowo spłacone zobowiązanie wówczas nic nie kosztuje. Przy wybieraniu ofert warto korzystać z różnego rodzaju porównywarek. Pozwoli to na spore oszczędności – zwłaszcza gdy w grę wchodzą stosunkowo wysokie kwoty.

Twoja decyzja

Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku przy decydowaniu się na pożyczkę. O ile w sytuacji pożyczenia pieniędzy od rodziny lub znajomych można zazwyczaj liczyć na pewną dozę wyrozumiałości w przypadku opóźnień, o tyle przy pożyczkach od firm/banków nie ma taryf ulgowych. Nieodpowiedzialne pożyczanie może niestety pogłębić finansowe problemy.

Artykuł opracowany przez porównywarkę pożyczek od ręki chwilowki-online.org.

Podobne artykuły