Alert Finansowy

Kredyt czy pożyczka hipoteczna?

20 stycznia
10:50 2010
Dostaliśmy kolejny alert od jednej z naszych czytelniczek. Beata23 napisała do nas: „W oddziale mojego banku zaproponowano mi zamiast kredytu gotówkowego, pożyczkę hipoteczną. Opłaca mi się to brać? Czy jednak lepszy jest zwyczajny kredyt?”. Zasięgnęliśmy języka i odpowiadamy na pytanie jak zawsze – rzeczowo i konkretnie.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Czym jest pożyczka hipoteczna?

Jest to kredyt pod zastaw nieruchomości, dla celów konsumpcyjnych (nie mieszkaniowych), maksymalnie na okres 20 lat, po ukazaniu wymaganych zabezpieczeń hipotecznych. Pożyczka hipoteczna jest znacznie tańszy od kredytu gotówkowego. Jej oprocentowanie jest zazwyczaj o ok. 2 proc. wyższe niż kredytów hipotecznych. Bank schodzi z oprocentowania, gdyż nasza nieruchomość jest dla niego najlepszym zabezpieczeniem. By wziąć pożyczkę hipoteczną, trzeba mieć akt własności danej nieruchomości. Nie ma co ukrywać, że jest to znaczny zastrzyk pieniędzy, często kilkadziesiąt, a nawet ponad sto tysięcy.

Dla Kogo?

Pożyczkę hipoteczna mogą zaciągnąć osoby posiadające własną nieruchomość, które dzięki pożyczce są w stanie odzyskać zamrożone w nieruchomości środki. Wymagane także są dokumenty świadczące o regularnych dochodach i posiadaniu zdolności kredytowych. Dzięki niskiemu oprocentowaniu pożyczka hipoteczna może być ratunkiem w chwilach kiedy w danej chwili potrzebne są pieniądze na ważne rachunki, sprzęty domowe czy lekarza. Samą pożyczkę, bądź to co z niej zostało można wykorzystać jako inwestycje np. na lokacie bankowej.

Nie myl pożyczki z kredytem

Kredyty mieszkaniowe inaczej nazywane hipotecznymi i pożyczki hipoteczne stanowią największą część usług bankowych. Różnica polega na tym ,że kredyt należy wykorzystywać zgodnie z zamiarem opisanym we wniosku kredytowym oraz zgodnie z umową zwartą pomiędzy bankiem, a kredytobiorcą. Jeżeli chodzi o pożyczkę hipoteczną to jedynym ograniczeniem jest brak możliwości inwestowania we własną działalność gospodarczą (lecz tylko w niektórych bankach, w pozostałych nie ma ograniczeń).

Udało Ci się wziąć pożyczkę hipoteczną? To rozwiązanie wg Ciebie korzystne?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły