Alert Finansowy

Kredyt gotówkowy – nowe zasady ale czy lepsze

04 kwietnia
12:58 2011

Dlaczego wielu naszych rodaków trzyma jeszcze swoje pieniądze w domach, a nie na kontach bankowych? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie ale wydaje się, że winne są same banki do których nasi rodacy nie mają już takiego zaufania jak w latach 2007-2008.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Banki straciły zaufanie swoich klientów poprzez nieprzejrzyste przepisy, omijanie ustawy antylichwiarskiej, przez co kredyty stały się coraz droższe, poprzez manipulowanie rynkiem lokat i kont bankowych itd. Tym samym o najtańsze produkty oraz usługi bankowe jest już niezmiernie trudno. Tymczasem Polacy potrzebują kredytów – szczególnie gotówkowych, niezbędnych do łatania dziur w budżetach domowych. Niestety mimo reklamy, szeroko pojętego marketingu bankowego, kredyt konsumencki nadal jest towarem deficytowym. Czy tak będzie również po wejściu w życie nowej ustawy o kredycie konsumenckim? Jakie są jej podstawowe zasady i jakie korzyści wyciągną z tego konsumenci? Po pierwsze do 255 tysięcy złotych wzrasta kwota kredytu konsumenckiego. Po drugie każdy kredytobiorca w przeciągu 14 dni może odstąpić od umowy z bankiem nie podając nawet powodów takiej decyzji. Jest to zaleta, ale i wada tej noweli, bowiem dotychczas odstępując od umowy kredytobiorca mógł zwrócić jedynie kapitał bez odsetek.

Po uchwaleniu tej ustawy zwróci także odsetki – od czasu wypłaty kredytu do czasu jego spłaty. Na szczęście nie są to duże kwoty chyba, że kredyt był wysoki. Ustawa bierze też w ochronę konsumentów nakazując bankom szczegółową informację o kredycie już na etapie reklamy. Teraz jest ona co najmniej enigmatyczna, a ma być dokładna z podaniem nie tylko informacji o RRSO, ale również z wszystkimi opłatami dodatkowymi, które wpływają na rzeczywisty koszt kredytu. Zresztą takie informacje muszą teraz podawać nie tylko banki, ale również parabanki. Natomiast jest jeden fakt, który zastanawia. Mianowicie ustawa nic nie mówi o górnym progu wszystkich opłat w tym: prowizji, a także wszelkich innych związanych z udzieleniem kredytu konsumenckiego. Dotychczas próg ten wynosił 5%, a teraz, skoro gdzieś po drodze się “zapodział” banki mogą robić co chcą? Zgodnie również z zapowiedzią wchodzi w życie europejski ujednolicony formularz kredytowy, w którym zostaną wyszczególnione wszystkie koszty kredytu. W związku z tym starający się o kredyt konsumencki będą mogli szybko i w miarę skutecznie porównać oferty bankowe i wybrać dla siebie najbardziej korzystną propozycję. Czy zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim pomogą klientom w uzyskaniu takiego kredytu? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ to banki nadal rozdają karty. Ustawa weszła w życie 1 kwietnia br.

Na naszym portalu możesz podzielić się swoją opinią o instytucjach finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły