Alert Finansowy

Kredyt samochodowy – gdzie, jak i za ile?

26 kwietnia
07:35 2010

Choć wydawać by się mogło, że każdy bank udzieli nam kredytu na samochód jedynie 10 banków stworzyło specjalną ofertę dla moto-klientów. Alertfinansowy.pl zebrał informacje na temat kredytów samochodowych dostępnych na rynku. Co ciekawe na naszej liście nie ma polskich gigantów jak PKO BP, Pekao SA czy BZ WBK. Są natomiast nowi gracze, jak Alior Bank, który kredytów samochodowych udziela od października 2009 roku.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Kredyt bez wkładu własnego?
Mimo kryzysu są jeszcze banki, które oferują kredyt na ponad 100 proc. wartości samochodu. Multibank i PNB Paribas Fortis dadzą nam nawet o 25 proc. więcej. Niektóre banki ustaliły dolne granice kwoty kredytu. Są to sumy rzędu 2-5 tys. zł. Niby niewiele jak na samochód, jednak w sam raz na skuter lub motor. Na szczęście banki coraz częściej dostrzegają potrzeby klientów na jednośladach i to cieszy jak wiosenne słońce. Nieszczególnie jest w czym wybierać jeśli chodzi o waluty. Banki ograniczają się do kredytów w polskiej walucie, choć liczba aut sprowadzanych z zagranicy rośnie.

BANK

OPROCENTOWANIE*

KWOTA

FINANSOWANIE

WALUTA

MAX. OKRES

Alior Bank

Od 6,88%

Od 5 tys. PLN

100% (do 100 tys.PLN)

PLN

8 lat i 4 miesiące

Bank Pocztowy

Od 7,38%

3-100 tys. PLN

80%

PLN

10 lat

Deutsche Bank

Od 7,85%

Od 20 tys. PLN

Nowe- 90%; używane-70%

PLN, EUR, USD, CHF

 

Nowy- 7 lat, używany- 5lat*

PNB Paribas Fortis

Od 8,9%

Od 2 tys. PLN

125%

PLN

7 lat

Getin Bank

Od 8,49%

Do 200 tys. PLN

100%

PLN

Nowy- 10 lat

Lukas Bank

Od 8,00%

Od 5 tys. PLN

100%

PLN

10 lat

mBank

Od 6,79%  dla CHF

Od 9,14 dla PLN

Od 5 tys. PLN

125% (do 100 tys. PLN)

PLN, CHF

10 lat- nowe i używane do 3 lat; 8 lat- starsze niż 3 lata

MultiBank

Od 8,47%

Od 5 tys. PLN

125%

PLN, EUR, CHF, USD

10 lat- nowe i używane do 3 lat; 8 lat- starsze niż 3 lata

Raiffeisen

Od 7,99%

6- 200 tys. PLN

100% (nowy do 80tys.); 95% (używane do 4 lat) i 90% (używane powyżej 4 lat), dla pozostałych aut – 90% (nowe) i 80% (używane)

 

PLN

7 lat- nowe

*Najniższe nominalne oprocentowanie w skali roku.

Inne koszty:
Prowizja w większości banków wynosi do 3-5 proc. Tylko w Lukas Banku jest to zero proc., ale jedynie wówczas, gdy założymy u nich konto z regularnymi wpływami. Spójrzmy zawsze na rzeczywistą stopę oprocentowania – ona nie pozostawia złudzeń. Oprocentowanie rzeczywiste takiego kredytu to ok. 16 proc. Oczywiście są możliwe niższe stopy, ale tylko gdy weźmiemy kredyt w CHF. W tym wypadku musimy pamiętać jednak o ryzyku kursowym.

Zastaw czy przewłaszczenie – oto jest pytanie
Kredytobiorcy zazwyczaj mogą wybrać czy wolą zabezpieczenie kredytu w formie zastawu rejestrowego czy w formie przewłaszczenia częściowego. Dla laika obie nazwy brzmią groźnie. Który wybór jest lepszy z punktu widzenia klienta? Zastaw polega na podpisaniu umowy między osobą uprawnioną do władania rzeczą a wierzycielem (bankiem) i wpisie do rejestru sądowego. Zaspokojenie banku w przypadku, gdy klient nie spłaca kredytu, następuje w formie egzekucji regulowanej przez prawo bankowe. Podstawowym minusem zastawu rejestrowego są koszty poniesione na dokonanie wpisu do rejestru zastawów.
Przewłaszczenie to przeniesienie własności przedmiotu na bank do czasu spłaty kredytu. Banki najczęściej korzystają z przewłaszczenia częściowego, wówczas kredytobiorca jest właścicielem w 51 proc., a bank w 49 proc. Skutek jest taki, że bank jest współwłaścicielem samochodu wpisanym w dowodzie rejestracyjnym. Gdy kredyt nie jest rzetelnie spłacany, bank po prostu żąda wydania mu rzeczy, nie musi prowadzić postępowania egzekucyjnego. Po pełnej spłacie zobowiązania przez dłużnika, klient podpisuje z bankiem kolejną umowę o przeniesienie własności w 100 proc. na klienta.
Alertfinansowy.pl poleca przewłaszczenie. Co prawda oba zabezpieczenia wymagają przerejestrowania samochodu po spłacie kredytu, jednak w przypadku zastawu musimy dodatkowo udać się do banku i wykreślić samochód z rejestru. Przewłaszczenie wiąże się ponad to z mniejszymi kosztami.

Mieliście problem z kredytem samochodowym?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły