Alert Finansowy

Kto zostanie prezesem NBP – giełda nazwisk

07 maja
14:56 2010

Od poniedziałku marszałek Bronisław Komorowski pełniąc obowiązki Prezydenta zaczyna konsultacje w sprawie kandydatury nowego prezesa Narodowego Banku Polskiego. Nie oznacza to jednak, że szybko poznamy kandydata na objęcie tego ważnego stanowiska w kraju. Może to nastąpić dopiero po zaprzysiężeniu prezydenta przewidzianym na 11 sierpnia.

Pytamy analityków
Od dłuższego czasu powtarza się, że nowy prezes NBP nie zostanie nominowany przed wyborami prezydenckimi. Dlatego media ani politycy nie chcą otwarcie spekulować, kto obejmie to stanowisko. Wśród potencjalnych kandydatów brak zdecydowanego faworyta. Nie trzeba się jednak spieszyć z decyzją – polityka monetarna prowadzona jest stabilnie, pod kontrolą Piotra Wiesiołka oraz RPP. AlertFinansowy.pl spytał analityków, czy wybór nowego prezesa NBP może zachwiać kursem złotówki oraz jakie predyspozycje powinien posiadać kandydat na to stanowisko?

[vsw id=”7UYbwlkHLVo” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Kogo obecnie najczęściej wymienia się na nieformalnej giełdzie nazwisk? AlertFinansowy.pl w kolejności alfabetycznej przedstawia nieformalnych kandydatów, o których najczęściej spekulują media.

Leszek Balcerowicz
Kim jest Leszek Balcerowicz, wie w Polsce każde dziecko. Główny autor polskiej transformacji gospodarczej z początku lat 90. To na niego spłynęło odium społecznej niechęci za tzw. Terapię Szokową, która miała szybko przestawić nasza gospodarkę na wolnorynkowe tory. Minister Finansów w rządzie AWS-UW oraz prezes NBP w latach 2001 – 2007. Postać to jednak kontrowersyjna – przez jednych uwielbiany, przez innych znienawidzony.

Jan Krzysztof Bielecki
Po jego głośnym i dość niespodziewanym odejściu z banku Pekao SA przez długi czas próbowano znaleźć dla niego miejsce w polskim życiu publicznym. Jan Krzysztof Bielecki w końcu znalazł dla siebie miejsce jako przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów. Były premier (1991 r.) bankiem kierował przez 7 lat – od 2003 r. Wcześniej (od 1993 r.) był dyrektorem i przedstawicielem Polski w Europejskim Banku Rozwoju w Londynie.

Dariusz Filar
Absolwent handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim. Po studiach został na uczelni i doszedł do stopnia profesorskiego. W 1999 r. objął stanowisko głównego ekonomisty banku Pekao SA. Wchodził również w skład Europejskiej Rady Ekonomistów. W 2004 został powołany w skład Rady Polityki Pieniężnej II kadencji. Funkcję tę pełnił do 2010. Postać bardzo medialna, autor licznych komentarzy do decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Andrzej Sławiński
Kandydat chyba najmniej znany przez ogół społeczeństwa, lecz media często wymieniają go jako jednego z „żelaznych” kandydatów do objęcia funkcji prezesa NBP. Profesor Sławiński jest bowiem ekspertem w dziedzinie rynków finansowych, funkcjonowania banków centralnych oraz znawcą problematyki kryzysów walutowych. Wiedza z tych zagadnień przyszłemu prezesowi NBP może się przydać. Był również członkiem Rady Polityki Pieniężnej II kadencji.

Kto według Ciebie powinien objąć urząd prezesa NBP?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły