Alert Finansowy

Którą kartę zabrać do USA

16 grudnia
11:05 2009

Wyjeżdżasz na święta za granicę? Nie chcesz zabierać ze sobą gotówki? Sprawdź, czy korzystanie z karty kredytowej nie będzie cię drogo kosztować! Agata poprosiła nas o pomoc: „Z okazji świątecznego wyjazdu do USA chciałabym wyrobić sobie kartę kredytową. Ważne dla mnie są okres bezodsetkowy czy oprocentowanie, jednak liczą się też koszty płatności za granicą. Czy to prawda, że chcąc uniknąć dodatkowych opłat za przewalutowania powinnam wybrać kartę Visa?”

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Dla większości z nas rodzaj karty kredytowej nie ma znaczenia. W przypadku korzystania z niej wyłącznie w granicach kraju nie ma żadnej różnicy, czy posiadamy kartę Visa czy Mastercard. Jednak okazuje się to ważne, jeśli chcemy zapłacić kartą w innym kraju.

Jeszcze do niedawna obowiązywała zasada, że karty Visa rozliczane są w dolarach, a Mastercard w euro. Zatem wyjeżdżając do USA dobrym rozwiązaniem była, tak jak przypuszcza nasza Alertowiczka, karta Visa. Podróżując w obrębie strefy euro opłacało się używać karty Mastercard.

Obecnie ta zasada już nie obowiązuje – w przypadku obu kart walutą rozliczeniową może być zarówno dolar, jak i euro.

To, w jakiej walucie rozliczana jest nasza karta, jest bardzo istotne. Jeśli karta rozliczana jest w euro, to przy dokonaniu płatności w dolarach nosi użytkownik karty. Płacąc kartą rozliczaną w dolarach zapłacimy tylko za jedno przewalutowanie – z dolarów na złote.

Analogicznie, jeśli będąc w USA zapłacimy kartą rozliczaną w euro, poniesiemy koszty przewalutowania z dolarów na euro oraz z euro na złote.

Aktualnie większość banków oferuje rozliczenia w euro, niezależnie od rodzaju karty kredytowej.

Jeśli zamierzasz płacić swoją kartą kredytową poza granicami Polski, przed decyzją o wyborze karty wypytaj dokładnie w banku o sposób przeliczania transakcji. Możesz w ten sposób uniknąć niepotrzebnych kosztów.

 

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły