Alert Finansowy

Grunt to się dogadać

24 listopada
12:40 2009

Problem spłacania kredytu hipotecznego dotyczy znacznej części naszych czytelników. Wiemy to, bo dostaliśmy kilka alertów poruszających ten wątek. Jedna z osób tak przedstawiła swoją sytuację: „Mam kredyt hipoteczny we frankach szwajcarkich. Bank sam przelicza franki na złotówki. Czy mogę spłacać mój kredyt bezpośrednio we frankach szwajcarskich?”.


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Jak to w Polsce bywa – dogadasz się, to załatwisz. Nie dogadasz się, to…będziesz płacił raty w złotówkach!

Coraz więcej klientów chce płacić raty w walucie, w której wzięło kredyt. Unika się wtedy niekorzystnego przelicznika walut (spread), który jest stosowany przez banki. Klient woli samodzielnie wymienić gotówkę np. w kantorze czy na stronie www.walutomat.pl i wpłacić na konto już euro czy franki szwajcarskie.

Oczywiście klient ma takie prawo, ale musi złożyć wniosek do banku o podpisanie aneksu do umowy. Po podpisaniu aneksu kolejne raty będą spłacane bezpośrednio w obcej walucie.

Zgodnie z zapisem pkt. 5.2.4 Rekomendacji S (II) “Na wniosek klienta bank powinien dokonać zmiany sposobu spłaty kredytu indeksowanego do waluty w taki sposób, aby spłata następowała w walucie indeksacyjnej. Zmiana sposobu spłaty powinna dotyczyć wszystkich rat od daty zmiany umowy. Bank nie może ograniczać w umowie kredytu możliwości pozyskania przez klienta waluty przeznaczonej na spłatę kredytu do zakresu usług oferowanych przez bank”.

Zatem Komisja Nadzoru Finansowego rekomenduje, żeby na wniosek klienta banki dały mu możliwość, spłaty kredytu bezpośrednio w tej walucie w której wziął kredyt. Wtedy klient ma możliwość kupić daną walutę na rynku taniej niż oferuje mu to bank, czyli grunt to się dogadać!

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły