Alert Finansowy

Minicasco mini zysk

04 lutego
07:31 2011

Ubezpieczenia komunikacyjne należą do najpopularniejszych ubezpieczeń chociażby z uwagi na fakt, że po naszych drogach jeździ już ponad 3 miliony aut, których właściciele muszą wykupić obowiązkowe OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a w wielu przypadkach również AC, czyli nieobowiązkowe autocasco.


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Chyba, że właściciel auta zakupił je za kredyt samochodowy, a wówczas niemal każdy bank żąda zastawu rejestrowego oraz ubezpieczenia autocasco. Nie ulega wątpliwości, że ubezpieczenia AC są drogimi ubezpieczeniami i w związku z tym wielu kierowców rezygnuje z nich. Firmy ubezpieczeniowe postanowiły więc wprowadzić na rynek tańsze ubezpieczenie minicasco. Jest to stosunkowo nowy produkt na rynku ubezpieczeniowym i dlatego wielu kierowców niewiele wie na jakich zasadach minicasco funkcjonuje.
Tymczasem minicasco jest bardzo atrakcyjnym cenowo ubezpieczeniem, szczególnie dla osób jeżdżących ostrożnie. A „mini” dlatego, ponieważ jest to ograniczona polisa chroniąca kierowców od kradzieży auta oraz szkód całkowitych. Jaśniej, jest to wariant ubezpieczenia autocasco z ograniczonym ubezpieczeniem. Trzeba jednak pamiętać o jednej zasadniczej sprawie, minicasco obejmuje tylko takie zdarzenia jak kradzież auta oraz wypadek z winy kierowcy i jeżeli koszt naprawy pojazdu przekracza 70 procent jego wartości. Czyli uznana została tak zwana szkoda całkowita. PZU nieco inaczej interpretuje zakres odpowiedzialności firmy w stosunku do właścicieli polis minicasco. Otóż w PZU zakres ochrony obejmuje: “odpowiedzialność za szkody, na powstanie których posiadacz pojazdu nie miał wpływu i zapewniające odszkodowanie za szkody, które musiałby pokryć sam. Ubezpieczenie minicasco gwarantuje wypłatę odszkodowania gdy wystąpi szkoda w pojeździe bądź w jego wyposażeniu wskutek: zderzenia z osobami, zwierzętami; działania osób trzecich – w tym włamania; zdarzeń losowych takich jak powódź, pożar; działania czynników termicznych lub chemicznych oraz wskutek kradzieży pojazdu, jego części lub wyposażenia, a także jego uszkodzenia po kradzieży lub próbie kradzieży”.

Szukasz ubezpieczenia komunikacyjnego? Sprawdź ofertę Liberty Direct. OC i AC do 30% taniej

Trzeba jednak pamiętać, że przed podpisaniem umowy każdego ubezpieczenia – również minicasco – powinniśmy najpierw zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, ponieważ różne firmy ubezpieczeniowe różnie interpretują przepisy. Poza tym twórcami ogólnych warunków ubezpieczenia w 100 procentach są same ubezpieczalnie i trudno przypuszczać, że będą działały na własną szkodę. Wprost przeciwnie, zawsze będą starały się wprowadzać takie zapisy, aby odszkodowanie było jak najmniejsze, albo żeby w ogóle odszkodowań nie wypłacać. Nie tak dawno nagłośniona została przez media afera związana z tanimi ubezpieczeniami autocasco. Otóż firmy ubezpieczeniowe przy wyliczaniu szkody całkowitej stosowały najwyższe stawki, natomiast kiedy mimo wszystko musiało dojść do wypłaty odszkodowania dokonywały ponownej wyceny ale już po najniższych stawkach. Dlatego czasami warto dopłacić do tego interesu, by móc później spokojnie spać.

Szukasz ubezpieczenia komunikacyjnego? Sprawdź ofertę Liberty Direct. OC i AC do 30% taniej

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

 

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły