Od kilku już lat eksperci głowią się, co jest nie tak z Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi (IKE). Zresztą nie tylko oni… Także i Wy wysyłacie do nas alerty w tej sprawie, byśmy sprawdzili, omówili lub napisali czy warto. Okazuje się, że nadal poziom wiedzy na temat IKE nie jest najwyższy. Do tego pomimo zasadniczej ulgi, jaka jest zwolnienie z podatku Belki Polacy nie chcą w nich oszczędzać…
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
Napisał do nas Waldez
Ostatnio otrzymaliśmy alert od użytkownika o nicku Waldez. Napisał: „Ostatnio dzwoniła do mnie jakaś miła pani proponując założenie Indywidualnego Konta Emerytalnego. Mam 25 lat i nie wiem czy już teraz chce zbierać na emeryturę, szczególnie, ze nie zarabiam zbyt dużo. Wiem, że trzeba bo ZUS i te sprawy, ale czy aby nie przesadzają? Po co wydzwaniają do mnie w biały dzień?”
Nieudany start IKE
Gdy sześć lat temu IKE zostały powołane do życia nikt nie przypuszczał, ze mogą okazać się niewypałem. Pomimo tragicznej sytuacji ZUS okazało się, że większość Polaków i tak pokrywa w nim nadzieje na swoje przyszłe emerytury. Nie pomogło nawet zwolnienie od podatku Belki, które miało przyciągnąć tych myślących nieco bardziej „inwestycyjnie”. Dziś IKE, w perspektywie wpływów do ZUS i do Otwartych Funduszy Emerytalnych, stanowi margines.
Alternatywy są cztery
Obecnie IKE możemy założyć w 4 miejscach: w towarzystwie funduszy inwestycyjnych, banku, zakładzie ubezpieczeń lub w domu maklerskim. Mogą być to polisy, konta, lokaty czy rachunki. Po zawarciu umowy i otwarciu swojego konta, właściciel IKE może wpłacać na nie pieniądze wedle własnego uznania. Jedynym ograniczeniem jest maksymalna wartość wpłat jakich można dokonać w ciągu roku. Jest ona równa trzykrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w kraju. W 2010 roku limit ten wynosi 9 579 zł. Zgodnie z ustawą minimalny limit nie istnieje, tak więc w „gorszym” roku klient może wpłacić naprawdę niewiele lub wręcz zawiesić wpłaty.
Ekspert tłumaczy zasady
Jakie są zasady działania IKE? – Przede wszystkim Indywidualne Konto Emerytalne można mieć tylko jedno – Agnieszka Łukawska z Legg Mason TFI: – Ale już instytucję prowadzącą je mamy prawo dowolnie zmieniać. IKE może założyć każdy, kto ukończył 18 lat oraz osoby w wieku 16-18 lat, o ile są zatrudnione na umowę o pracę. Poza tym przypadkiem fakt zatrudnienia bądź jego braku nie ma żadnego znaczenia. W przypadku śmierci właściciela IKE, fundusze przechodzą na osobę uprawnioną, wskazaną w umowie, przeważnie członka rodziny – tłumaczy Łukawska.
AlertFinansowy.pl radzi
To tyle jeśli chodzi o zasady. A czy warto w nich oszczędzać? Na to pytanie każdy z nas musi odpowiedzieć sobie sam. Faktem jednak jest, że ZUS z roku na rok jest coraz bardziej niewydolny, OFE nie wypracowują takich emerytur jakie oczekiwano. A dlaczego dzwonią? Dla instytucji finansowych otwarcie u nich konta emerytalnego to czysty zysk. Kilkadziesiąt lat w miarę regularnych wpłat kapitału. I duża szansa, ze nikt go nie wyjmie przed upływem tego czasu.
AlertFinansowy.pl