Alert Finansowy

Nie chcesz stracić kontaktów – zrób backup

30 sierpnia
13:46 2010

Już trzech operatorów telefonii komórkowej umożliwia klientom tworzenie zapasowych kopii danych. Każdy komu zdarzyło się stracić telefon wraz z wszystkimi danymi zapisanymi w jego pamięci oraz na karcie SIM wie, jak trudno później odtworzyć książkę adresową.

Usługi pozwalające zabezpieczyć zawartość pamięci telefonu mają w swojej ofercie Era („BeKaP”), Plus („Kontaktoutrwalacz”) i Play („Pleex”). Wymagają one jedynie przeprowadzenia konfiguracji fabrycznego oprogramowania lub zainstalowania odpowiedniej aplikacji odpowiadającej za połączenie z serwerem operatora. Po uruchomieniu usługi użytkownik może kopiować dane z książki adresowej oraz kalendarza na stworzone konto oraz zarządzać nimi za pomocą strony www – w tym importować nowe kontakty z plików, modyfikować je i usuwać duplikaty. W przypadku zgubienia bądź kradzieży telefonu wystarczy skonfigurować nowy aparat, by pobrać z serwera jeden ze stworzonych pakietów. Operatorzy zapewniają, że transmisja – poufnych w końcu – danych jest odpowiednio zabezpieczona, a pracownicy nie mają do nich dostępu.

Play z dodatkami

Serwis Pleex wyróżnia się dodatkowymi opcjami pozwalającymi na archiwizację pozostałych zasobów pamięci aparatu takich jak zdjęcia, filmy, pliki mp3. Użytkownik może przesyłać je między wszystkimi swoimi zarejestrowanymi w Play telefonami – w przypadku Plusa i Ery dane teleadresowe można importować tylko na aparat z kartą SIM, na którą usługa była aktywowana (lub z jej duplikatem). Pleex pozwala również na eksportowanie zapisanych plików bezpośrednio na serwisy społecznościowe oraz korzystanie z bramki SMS. Wymienione opcje są jednak dodatkowo płatne.

Parę minut lub parę złotych

Oczywiście odpowiedni back up można zrobić we własnym zakresie. Pomijając już metodę „analogową” w postaci trzymanego w szufladzie, uzupełnianego co pewien czas notesu, wszystkie dostępne na rynku telefony da się przecież podłączyć do komputera. Wymaga to oczywiście każdorazowego użycia kabla lub modułu bluetooth oraz skorzystania z właściwego oprogramowania (dostępnego m. in. na stronach producentów), ale nie jest skomplikowane, ani specjalnie czasochłonne. Praktyka wykazuje jednak, że tylko nieliczni użytkownicy pamiętają o tworzeniu kopii zapasowych. Logicznym następstwem tej sytuacji było powstanie serwisów internetowych mających ułatwić robienie duplikatów danych i skrócić czynność do czasu potrzebnego na skonfigurowanie telefonu z serwerem. Walczący o klienta operatorzy wprowadzają z tego względu analogiczną usługę. Jej ceny nie są przy tym wygórowane, wahają się od 1,95 zł w Erze, przez 2,44 zł w Play (w ważnej do końca listopada promocji), po 4,88 zł miesięcznie w Plus.

Masz kopię książki adresowej na wypadek utraty telefonu? Jak ją wykonujesz?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły