Alert Finansowy

Nie daj się nabrać na niższą ratę

04 grudnia
07:00 2009

Radek napisał do nas alert na temat obniżenia raty kredytu: „Zgłosiłem się do Getin Banku z prośbą o obniżenie raty kredytu o połowę przez okres najbliższych 12 miesięcy. Po przeanalizowaniu oferty, którą zaproponował mi bank, okazało się, że odroczenie spłaty części kredytu będzie mnie kosztować ponad trzy razy więcej niż wynosi kwota odroczenia!

Zobacz opinie o Getin Banku w Twoim mieście!

Teraz kalkulacje jakie zrobiłem:
1. Rata kredytu: 198 franków = ~600 zł. Będę płacił połowę, czyli jakieś 300 zł przez 12 miesięcy, co daje 3600 zł w kieszeni.
2. Wydłużenie okresu kredytowania o 12 miesięcy lub o 24 miesiące – co daje dodatkowo: 7200 zł lub 14400 zł zł!
3. Suma rat odsetek, która została odroczona przez okres 12 miesięcy zostanie doliczona, czyli trzeba dołożyć około 300 zł (odsetki są malejące)
4. Bank dolicza 4% za transakcję z kwoty kredytu pozostałej do spłacenia to jakieś 1600 zł
5. Za odroczenie w spłacie 3600 zł muszę dopłacić 9100 zł lub 16300 zł (w przypadku 24 miesięcy).
Wniosek: Mój bank to oszust i naciągacz! Nie dajcie się nabrać na niższe raty!”

Bank może obniżyć wysokość raty kredytu, jednak zawsze wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Realizacja obniżenia wysokości rat następuje poprzez:
– wydłużenie okresu kredytowania
– obniżenie wysokości rat kapitałowych w tym okresie
– odroczenie płatności części rat odsetkowych, poprzez obniżenie oprocentowania kredytu w tym okresie

W rezultacie, obniżając wysokość rat znacznie zwiększamy łączną kwotę kredytu. Raty przez pewien czas są rzeczywiście niższe, ale łączny koszt kredytu będzie zdecydowanie wyższy.

Nasz okres kredytowania zostaje wydłużony – raty będziemy spłacać dłużej, zapłacimy więc bankowi dużo więcej, niż wynosi powiększona o odsetki kwota, na którą zaciągnęliśmy kredyt!

Dodatkowo, nasza rata kredytu jest zmniejszana poprzez odroczenie części odsetek. Nie unikniemy jednak ich zapłaty – po zapłacie ostatniej obniżonej raty zostaną one doliczone do salda kredytu. Spowoduje to wzrost naszej późniejszej raty.

Banki za okresowe obniżenie rat pobierają również prowizję w wysokości kilku procent od kwoty kredytu pozostałej do spłaty w momencie sporządzania aneksu do umowy.

Podejmując decyzję o obniżeniu rat kredytu, pamiętaj o kosztach, z jakimi jest to związane. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie opłaty. Być może po szczegółowych wyliczeniach dojdziesz do wniosku, że nie chcąc ponosić dodatkowych kosztów pozostaniesz przy obecnej wysokości rat.

Pamiętaj! Wydłużenie okresu kredytowania zawsze łączy się ze wzrostem łącznego kosztu kredytu!

Podziel się swoją opinią na temat Getin Bank!

Alertfinansowy.pl

Podobne artykuły