Alert Finansowy

Nie przepłacaj za bilet w tanich liniach

15 kwietnia
10:45 2010

Tanie linie lotnicze nie zawsze bywają takie tanie. Atakują nas z każdej strony kolejnymi opłatami. Jednak największą tajemnica pozostaje sposób przewalutowania cen biletów podanych w EUR. Nie zawsze jest on taki sam jak aktualny kurs rynkowy. Jak to wytłumaczyć? Co robić by zmniejszyć koszt biletu?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

“Cuda przy przeliczaniu ceny”
Justyna nadesłała do nas alert, w którym pomstuje na jedną z tanich linii lotniczych: „Gdy rezerwowałam bilet jego cena wynosiła 160 zł. Gdy przyszło do płacenia było to już prawie 200 zł! Jeszcze większe „cuda” są przy przeliczaniu cen biletów w euro. Na jakiej podstawie oni to obliczają, bo chyba nie według tabeli cen walut NBP. Zajmijcie się tym.

„Tajemnicze” przewalutowanie
Jeden z portali zajmujących się rezerwacją biletów lotniczych (pasazer.pl) spekulował w tym roku, że tani przewoźnicy szukają dodatkowego zysku poprzez „odpowiednie” przewalutowanie cen biletów. Faktycznie czasem przeliczenie biletu w EUR nijak się ma do ceny tej waluty wyrażonej w PLN i zazwyczaj jest nieco większe. Być może nie byłoby w tym nic dziwnego (w końcu tanie linie, choć tanie to zarabiać na czymś muszą) gdyby nie to, że dzieje się to niejako za plecami klientów. Wymieniony wyżej portal opisuje też przypadek klienta, który zobaczył cenę w euro i chciał zapłacić kartą kredytową denominowaną w euro, a jednak transakcja była rozliczana w złotówkach, co spowodowało przewalutowanie i zwiększenie kwoty w euro o około 12 proc. Na licznych forach internetowych można przeczytać wątki poświęcone temu tematowi. Internauci głownie skarżą się na Ryanair, u którego kurs przeliczenia euro na złotówki odbiega od rynkowego.

Jest jednak światełko w tunelu
Choć przewalutowanie cen biletów nominowanych w euro jest koniecznością, to można ustrzec się przed innymi opłatami, które tanie linie lotnicze narzucają nieświadomym klientom. Na co zwrócić uwagę kupując bilet przez internet?

  • Kupując bilet w linii Ryanair powinniśmy płacić kartą MasterCard Prepaid
  • Kupując bilet w EasyJet powinniśmy zapłacić kartą Visa Electron. To powinno przynieść niewielkie oszczędności w stosunku do ceny biletu
  • Kupując bilet w Wizzair zmniejszymy jego koszty płacąc przelewem na polskie konto przewoźnika (najlepiej zaraz po dokonaniu rezerwacji). Konta Wizzair obsługiwane są przez Citibank i Pekao SA

Branża przeżywa lekką zadyszkę, ale czy to usprawiedliwia machinacje z kursem walut? 

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły