Alert Finansowy

Nielogiczny mBank

27 listopada
07:00 2009

„Zamówiłam jednorazowe hasła do konta mBiznes, ale kosztami zostało obciążone eKonto mojego męża! To jest jakaś paranoja! mBank pobiera opłaty z obcych kont!” – napisała oburzona alertowiczka.

Zobacz opinie o mBank w Twoim mieście!

Zbadaliśmy sprawę. mBank nie pobiera opłat z obcych kont, ale z kont, do których dana osoba ma pełnomocnictwo.

Bank przyjął dziwną zasadę, że jeśli klient ma kilka kont lub jest pełnomocnikiem kilku kont, w tym biznesowych i prywatnych, to w pierwszej chwili opłata np. za hasła jednorazowe pobierana jest z konta prywatnego. Mając np. rachunki eMax, mBiznes Konto, mBiznes Max – opłata pobrana będzie z konta eMax. Jeśli mamy dwa prywatne konta: eKonto i eMax, opłata pobrana będzie z eKonta. Trudno to wyjaśnić, wygląda na to, że zawsze opłata pobierana jest z najtańszego konta.

Trzeba na to uważać, bo teoretycznie taka sytuacja może przynieść nam dodatkowe opłaty, np. jeśli jedno konto ma jakieś darmowe usługi, a drugie nie, bank może przyporządkować usługę do konta, które danej usługi darmowej nie ma!

Zupełnie nie rozumiemy, dlaczego mBank nie może opłat przypisywać rachunkowi, którego owe opłaty dotyczą. Tak jak w przypadku naszej alertowiczki – zamówiła jednorazowe hasła do swojego konta mBiznes i to konto powinno być obciążone, a nie żadne inne! Czy to jest aż takie skomplikowane? Chyba nie. Niestety mBank nie zachwycił logicznym myśleniem.

Pobieranie opłat z innego konta, niż zamawiana usługa, ma pozytywne zastosowanie TYLKO w przypadku, kiedy na jednym z kont nie ma już środków. Aby klient nie zapłacił żadnej kary ani prowizji, bank pobiera opłatę z konta, na którym są pieniądze. Uważamy, że takie rozwiązanie jest miłym „ukłonem” ze strony banku, ale tylko ta sytuacja jest uzasadniona.

Ostrzegamy więc klientów mBanku, którzy mają kilka kont albo mają pełnomocnictwa do kont innych osób, że w pewnej chwili w historii opłat mogą znaleźć kwoty „z kosmosu”. Nie należy wtedy wpadać w panikę, tylko zrobić „wywiad wewnętrzny” i sprawdzić, czy nikt z bliskich nie zmieniał np. usług.

Podziel się swoją opinią na temat mBanku.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły