Alert Finansowy

Odwrócona hipoteka – złoty interes dla banku czy dla emerytów?

26 kwietnia
14:04 2010

Na temat odwróconego kredytu hipotecznego pisaliśmy w zeszłym miesiącu. Dzisiaj wracamy do tej kwestii, ponieważ nareszcie pojawił się długo oczekiwany projekt założeń do ustawy o odwróconej hipotece. To pierwszy poważny krok Ministerstwa Finansów w kierunku wprowadzenia takiego produktu na polski rynek. Czy polscy emeryci chętnie skorzystają z takiej możliwości?

Odwrócona hipoteka na ratunek
Wprowadzenie odwróconego kredytu hipotecznego w Polsce wydaje się nieodzowne – zwłaszcza ze względu na ujemny przyrost naturalny. Według prognoz polskie społeczeństwo już za 10 lat będzie musiało się zmierzyć z problemem zaburzonej struktury demograficznej. Szacuje się, że wówczas około 30% ludności będzie w wieku emerytalnym oraz wydłuży się okres pobierania świadczeń emerytalnych. Co to oznacza w praktyce? Zbyt duża liczba osób pracujących będzie musiała pracować na świadczenia dla emerytów, które będą coraz niższe. Dlatego osoby starsze chętnie będą korzystać z alternatywnych rozwiązań, aby poprawić swój status materialny. Odwrócona hipoteka może się okazać kołem ratunkowym dla wielu rodzin. Nie rozwiąże to jednak problemów polskiego systemu emerytalnego, który po prostu wymaga gruntownej reformy.

Projekt od Ministerstwo Finansów
Według projektu przygotowanego przez MF, z odwróconej hipoteki będą mogły skorzystać osoby powyżej 60 roku życia. Pozwolenie na udzielanie takich kredytów otrzymają tylko banki oraz instytucje, które podlegają nadzorowi finansowemu. Obecnie na polskim rynku już istnieją podobne produkty, ale są oferowane przez podmioty nie podlegające kontroli KNF oraz innym prawnym regulacjom. Dlatego MF chce opracować przejrzysty projekt ustawy, aby uprawomocnić status odwróconego kredytu hipotecznego. Wówczas emeryci nie będą narażeni na ryzyko, ponieważ będą mogli uzyskać pełną informację o produkcie. Natomiast banki zapewne już zacierają ręce – odwrócona hipoteka może się okazać bardzo efektywną maszynką do robienia pieniędzy.

Jak to funkcjonuje?
Mechanizm działania odwróconej hipoteki jest genialny w swojej prostocie. Starsze osoby lub emeryci, którzy są posiadaczami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości, mogą podpisać z bankiem umowę o kredyt. Ale wcale nie muszą posiadać zdolności kredytowej! To bank będzie im wypłacał regularne raty lub przekaże pełną kwotę jednorazowo pod zastaw nieruchomości. Stąd nazwa „odwrócona hipoteka”. Dopiero po śmierci kredytobiorców bank będzie mógł zaspokoić roszczenie, sprzedając nieruchomość.

Odwrócona hipoteka – złoty interes dla banku czy dla emerytów?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły