Alert Finansowy

Pieniądze powinny pracować

22 grudnia
13:28 2009

Jeśli posiadasz wolne środki finansowe zadbaj, żeby pracowały dla ciebie. Jest wiele sposobów na pomnożenie pieniędzy. Jednym z nich może być zakup obligacji skarbowych. Nasz czytelnik, Janek, posiada obligacje ze stałym oprocentowaniem. Uważa jednak, że za mało na nich zarabia i chciałby zmienić oprocentowanie zakupionych obligacji. Jest tylko jeden mały problem. Janek nie wie jak to zrobić.

Otóż Janku, jeśli kupiłeś obligacje ze stałym oprocentowaniem, to takie ono właśnie jest i zawsze będzie. Oprocentowania obligacji skarbowych nie można zmienić. Można natomiast te obligacje sprzedać i w zamian kupić inne, ze zmiennym oprocentowaniem.

Wyłącznym dystrybutorem obligacji skarbowych w Polsce jest Bank PKO BP. Zakupu można dokonać w placówkach banku, przez telefon lub internet na stronie www.zakup.obligacjeskarbowe.pl.

Obecnie w sprzedaży dostępne są następujące emisje obligacji:

obligacje 2-letnie o stałym oprocentowaniu
obligacje 3-letnie o zmiennej stopie procentowej
obligacje 4-letnie indeksowane
10-letnie emerytalne obligacje indeksowane

Janek ma duży wybór – odpowiednie dla niego będą obligacje ze zmiennym oprocentowaniem oraz obligacje indeksowane, ponieważ oprocentowanie obligacji indeksowanych jest również zmienne – opiera się na poziomie inflacji w danym roku oraz marży odsetkowej, która jest dla posiadacza obligacji gwarancją, że zwrot z inwestycji będzie zawsze wyższy od inflacji.

Z kolei 10-letnie emerytalne obligacje indeksowane przeznaczone są dla osób, które chcą oszczędzać na emeryturę w ramach trzeciego filaru. W tym celu należy założyć Indywidualne Konto Emerytalne – Konto IKE-Obligacje.

Decydując się na zakup obligacji warto też wziąć pod uwagę, w jakich okresach są kapitalizowane i wypłacane odsetki. Najczęściej są to okresy roczne bądź półroczne.

Nie chowaj pieniędzy w skarpecie! Pod wpływem inflacji tracą one na wartości z upływem czasu. Jeśli nie jesteś skłonny do ponoszenia dużego ryzyka, zainwestuj właśnie w obligacje skarbowe. To bezpieczna inwestycja, która pozwoli na zwiększenie, a na pewno utrzymanie bieżącej wartości twoich oszczędności.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły