Alert Finansowy

Pieniądze z OFE zobaczysz dopiero na emeryturze

29 kwietnia
16:00 2010

Na naszym forum pojawiło się ciekawe pytanie użytkownika Młodziak: „Pracowałem przez pewien czas na umowę o pracę, potem zacząłem studia dzienne. Czy można wyciągnąć pieniądze z OFE? Raczej trochę minie zanim podpiszę poważną umowę o pracę. a te pieniążki mogłyby się przydać studentowi”. Postanowiliśmy to sprawdzić, a oto werdykt…
OFE – zamknięty skarbiec

Niestety pieniądze ulokowane zarówno w Otwartym Funduszu Emerytalnym, jak i w ZUSie są nietykalne. Wszystkie środki wpłacone na OFE w trakcie naszego życia zawodowege „leżakują” tam aż do osiągnięcia przez nas wieku emerytalnego. Jednak i wówczas nie możemy wyjąć całej zgromadzonej sumy, a otrzymujemy ją w częściach, czyli miesięcznych świadczeniach.

Pomysły obecnego rządu
W styczniu Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak przedstawiła propozycję, by pieniądze z OFE można było po przejściu na emeryturę wydać na dowolny cel. Projekt zakłada, że emeryt będzie mógł przekazać pieniądze z OFE na Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) lub do ZUS. Osoby, które w ZUSie uzbierały dość środków, by otrzymywać dwukrotność najniższej emerytury, mogłyby pieniądze z OFE przeznaczyć na dowolny cel – zakup wymarzonego samochodu czy mieszkania dla wnuków. Propozycja ma jednak wielu przeciwników i nie powinniśmy spodziewać się zbyt szybkiego wprowadzenia jej w życie.

Co uważasz o OFE? Jesteś zadowolony z wyników swojego funduszu? Podobają Ci się propozycje Minister Fedak?

Na naszym portalu możesz również podzielić się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły