Alert Finansowy

Pieniędzy na mieszkanie szukamy w mniejszych bankach

25 maja
05:08 2010

To wcale nie największe banki sprzedały najwięcej kredytów hipotecznych – wynika z danych za I kwartał, zebranych przez firmę doradztwa finansowego Gold Finance. W pierwszej piątce instytucji najhojniej finansujących zakupy nieruchomości były tylko dwie duże instytucje.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!
PKO BP zajął pozycję lidera z kwotą ponad 2,8 mld zł, a Pekao znalazł się na piątym miejscu z pulą kredytów o wartości 711 mln zł. Pomiędzy nimi byli: Deutsche Bank PBC, Getin Noble Bank i Nordea Bank – każdy z nich pożyczył grubo ponad 700 mln zł. Łącznie banki z pierwszej piątki wyłożyły pieniądze na 60 proc. zakupów nieruchomości dokonanych przez Polaków w I kwartale.

Więksi gracze dłużej wahają się z powrotem na rynek
Dopiero od szóstego miejsca w dół pod względem wartości nowo udzielonych kredytów znaleźli się tak znaczący gracze bankowego rynku jak: BRE, do którego należą mBank i MultiBank, ING Bank Śląski, BZ WBK, Kredyt Bank czy Millennium. Gold Finance zebrał dane z 15 banków, które udzieliły 8,6 mld zł kredytów. Stanowiło to 88 proc. sprzedaży na całym rynku od stycznia do marca. Zgodnie z danymi Związku Banków Polskich, w I kw. tego roku było to powyżej 43 tys. umów na ponad 9,8 mld zł. W I kw. 2009 r. sprzedanych zostało prawie 38 tys. kredytów o łącznej wartości 7,6 mld zł.

PKO BP zdystansował konkurentów
W zestawieniu uderza ogromny dystans, jaki powstał między pierwszym na rynku PKO BP, a resztą banków. Do hasła z reklamy PKO BP mówiącego, że co trzeci kredyt udzielany jest właśnie w tym banku, w I kwartale można było jedynie dodać słowo „prawie”. Na PKO BP przypadało w pierwszych trzech miesiącach roku 29 proc. całej sprzedaży. Aby tego dokonać, bank podwoił sprzedaż z zeszłego roku walnie przyczyniając się do ożywienia na rynku kredytów hipotecznych. Na poprawę sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych wpływ mieli także: Getin Noble Banku, BZ WBK, Millennium czy DNB Nord. Banki te udzielają obecnie 3-4 razy więcej kredytów niż jeszcze rok temu.

Przetasowania możliwe co miesiąc
Wyścig po klientów poszukujących kredytów mieszkaniowych ruszył. Można przypuszczać, że każdy kwartał będzie przynosił przetasowania i nieoczekiwaną zmianę miejsc w czołówce zestawienia banków finansujących nieruchomości. Wystarczy spojrzeć na promocję BRE na kredyty w euro, przerwaną 18 maja z powodu nadmiernej popularności oferty i przytłoczenia banku nawałem wniosków. Z miesiąca na miesiąc trudniej mogą mieć jednak banki pożyczające tylko w złotych. A wyłącznie taką ofertę ma co drugi bank. Wśród nich jest: Allianz Bank, BGŻ, BPS, BNP Paribas Fortis, Citi Handlowy, Euro Bank, ING BSK, Bank Pocztowy, Pekao i Pekao Bank Hipoteczny.

Halina Kochalska
Analityk Gold Finance

Co sądzisz o dostępności kredytów hipotecznych? Bank obniżył Twoją zdolność kredytową w nieuzasadniony sposób?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych

Podobne artykuły