Alert Finansowy

Plus500 już z licencją

05 sierpnia
08:39 2010

Firma brokerska, która – jak informowaliśmy wspólnie z TVN – działała na polskim rynku bez oficjalnej licencji i została po interwencji mediów wpisana na czarną listę KNF zalegalizowała swoją działalność. Powiadomił nas o tym Alertowicz Michał.


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Oto treść alertu:
Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na zmiany jakie zaszły w związku z Plus500. Otóż wg aktualnych informacji ze strony właścicielem platformy jest firma Plus500UK Ltd., która 29 czerwca otrzymała licencję brytyjskiej FSA. Oznacza to, że firma posiada tzw. “paszport europejski” pozwalający na prowadzenie działalności maklerskiej w całej UE a wiec także w Polsce.

Sprawdziliśmy te informacje i rzeczywiście na stronie Plus500.pl można przeczytać, że właścicielem platformy jest posiadająca uprawnienia inwestycyjne, zarejestrowana w Wielkiej Brytanii spółka Plus500UK Ltd. z biurem w Londynie. Potwierdza to wpis do rejestru FSA (Financial Services Authority) o numerze 509909, w którym znajdziemy również nazwiska trzech osób zarządzających oraz dodatkowe dane kontaktowe do firmy. Ze względu na dyrektywę MIFID broker z takim zezwoleniem ma prawo do działania również w pozostałych krajach Unii na podstawie wspomnianego „paszportu europejskiego”. Informację o zgłoszonym zamiarze prowadzenia działalności w Polsce znajdziemy z kolei na liście KNF zagranicznych firm inwestycyjnych bez oddział , dzięki czemu wszyscy zainteresowani usługami Plus500.pl mogą zapoznać się z zakresem uprawnień maklera. Sytuacja, w której dane firmy potwierdza oficjalny organ nadzoru finansowego bez wątpienia pozwala także rozwiać część narosłych wokół niej wątpliwości.

 

Warto jednak zwrócić uwagę, że spółka Plus500UK Ltd. licencję FSA uzyskała 29 czerwca, zaś do ewidencji prowadzonej przez KNF została wprowadzona 12 lipca 2010 roku, tak więc dopiero od tego czasu działa w Polsce w pełni legalnie – podczas gdy o braku zezwolenia pisaliśmy już w lutym. Jednak podjęte przez właścicieli platformy kroki zdają się świadczyć, iż mają oni realne plany związane z funkcjonowaniem na europejskim rynku finansowym i dążą do wyjaśnienia stanu formalnego Plus500.pl. Trudno bowiem, aby klienci powierzali swoje pieniądze instytucjom zupełnie anonimowym, pozbawionym jakiejkolwiek odpowiedzialności.


Mieliście może jakieś doświadczenia z firmą Plus500?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły