Alert Finansowy

Poniedziałkowa awaria – banki rezygnują z opłat

12 maja
10:50 2010

Awaria systemów transakcyjnych aż czterech banków musi wywoływać uzasadnioną złość klientów i pytania – jak to możliwe? Faktycznie, jednoczesna awaria serwerów aż czterech spośród blisko czterdziestu działających u nas banków komercyjnych to wydarzenie niemal bez precedensu. I miało ono miejsce w poniedziałek. AlertFinansowy.pl zbadał reakcje banków na poniedziałkowe kłopoty.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Który bank odda Ci pieniądze?
W ubiegły poniedziałek klienci aż czterech banków mieli problemy z zalogowaniem się do swoich kont on-line. Dla wielu z nich było to tym bardziej frustrujące, że tego dnia wypadł ostatni termin wysyłania comiesięcznych płatności do ZUS. Przyjrzeliśmy się jakie rekompensaty dla klientów przewidziały banki?

  • Citibank – Bank przyznał, że od 10:30 do 17:00 klienci mieli problemy z zalogowaniem się do systemu Citibank Online. Zamiast transakcji internetowych, klienci mogli skorzystać z bankowości telefonicznej CitiPhone i zrealizować za jej pośrednictwem wszystkie transakcje. Rzecznik banku zapewnia, że nie zostaną oni obciążeni kosztem przelewów telefonicznych. Pytany przez nas o przyczyny awarii, potwierdza, że są one jeszcze badane.
  • mBank – Awaria trwała od wczesnego ranka do godziny 18. Bank potwierdza, że jest przygotowany na przyjmowanie zgłoszeń klientów. Reklamacje będą rozwiązywane w ramach procesu reklamacyjnego. Bank zapewnia również, że zwróci opłaty za transakcje realizowane za pośrednictwem mLinii w sytuacji, kiedy klient nie mógł ich wykonać w Internecie.
  • ING – Awaria miała miejsce w poniedziałek między godziną 10 a 14. Potwierdzoną przyczyną była awaria serwerów. Przez cały dzień klienci mogli bez przeszkód korzystać z pozostałych kanałów komunikacji z bankiem. Niestety nic nam nie wiadomo o tym, czy bank weźmie na siebie opłaty za dokonane w tym czasie przelewy telefoniczne. Jeśli macie informacje na ten temat – piszcie do nas.
  • Polbank – Klienci mieli problem z zalogowaniem się na stronę Polbanku od rana do godziny 13 w poniedziałek. Niestety nie udało nam się skontaktować z rzecznikiem Polbanku. Co wam bank zaproponował jako rekompensatę? Napiszcie do nas.

Skąd aż taka awaria?
Co sądzą eksperci o tej awarii? Co było jej powodem? Czy ostatnie „gorące” dni na rynku finansowym i walutowym, prywatyzacja PZU doprowadziła do ilości zleceń, której niewytrzymały bankowe serwery? Ekspertka Gold Finance odpowiada na te pytania:

Halina Kochalska, analityk Gold Finance

Najczęstszą przyczyną awarii systemów informatycznych jest nieudane wdrożenie zmian lub nowych funkcji. Po ich uruchomieniu może się okazać, że choć w testach się sprawdziły, niestety nie działają sprawnie w rzeczywistości. Tak mogło się też zdarzyć zupełnym zbiegiem okoliczności w poniedziałek. Należy pamiętać, że systemy bankowe są cały czas modyfikowane i udoskonalane.

W przypadku zbieżności aż czterech awarii, nasuwa również pytanie, czy instytucje nie kontaktują się z tymi samymi platformami. Akurat tego dnia mogło się to na nich zemścić. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, do kłopotów banków w niektórych przypadkach dołożyły się właśnie problemy jednego z operatorów bankomatów.

O nawale transakcji, które mogłyby przytłoczyć takie instytucje, nie ma mowy. Przepustowość systemów mocno wyprzedza bieżące potrzeby. Jednak może się zdarzyć, że gdy w panice większość klientów zaczyna sprawdzać sytuację i loguje się na stronie banku, efekt śnieżnej kuli powoduje ostatecznie „zapychanie się” systemu.

Jak było naprawdę, trudno będzie dociec, bo banki ze względów bezpieczeństwa szczelnie zasłaniają się tajemnicą i udzielają bardzo lakonicznych informacji. Z nasilającej się w tym roku liczby awarii bankowych systemów transakcyjnych (kłopoty miały już także PKO BP i Pekao) trzeba jednak wyciągnąć wnioski. Nie należy popadać w panikę, ale zdywersyfikować ryzyko. Dobrze jest więc założyć drugie konto, na którym znajdzie się trochę grosza, a na wakacje zabrać portfel wypchany gotówką.

Czy banki mogą pozwalać sobie na takie awarie? Ponieśliście stratę w wyniku poniedziałkowych kłopotów z zalogowaniem się na swoje konto?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły