Alert Finansowy

Porównanie: Kredyt remontowy czy pożyczka gotówkowa?

10 maja
14:15 2010

Planujesz remont mieszkania? Czy już wiesz skąd weźmiesz środki na ten cel? Kredyt gotówkowy nie jest jedynym rozwiązaniem, które warto brać pod uwagę. Wiele banków posiada w swoich ofertach specjalną kategorię – hipoteczny kredyt remontowy. AlertFinansowy.pl przedstawia wady i zalety takiego rozwiązania.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!


Gotówka do ręki

Generalny remont mieszkania lub domu może okazać się naprawdę kosztownym przedsięwzięciem. W takich sytuacjach większość osób sięga po kredyt gotówkowy – szybka gotówka do ręki na dowolny cel. Haczykiem jest jego wysokie oprocentowanie, które zazwyczaj waha się w granicach 20 proc. (czterokrotność stopy lombardowej). Poza tym niektóre banki wymagają ubezpieczenia takiego kredytu. Dlatego warto rozważyć opcję alternatywną, czyli “hipotekę remontową”.

Plusy i minusy

Hipoteczny kredyt remonotowy jest rozwiązaniem tańszym, ale wymagającym wielu formalności. Prezentujemy zasadnicze plusy i minusy tej pożyczki:

WADY

ZALETY

– formalności: odpis z księgi wieczystej, przedstawienie niezbędnej dokumentacji (prawo własności nieruchomości)

– długi okres spłaty (do 25 lat), podczas gdy pożyczka gotówkowa udzielona jest maksymalnie na 10 lat

– ustanowienie hipoteki na nieruchomości na długi okres czasu

– stosunkowo tani kredyt (oprocentowanie poniżej 10 proc.)

– brak swobody w dysponowaniu przyznanymi środkami, trzeba prowadzić dokładną dokumentację oraz ściśle określić jak będzie przebiegał remont

– niższe raty, rozłożone w długim okresie czasu

– obowiązkowe ubezpieczenie kredytu z cesją na bank

 

 

– wypłata kredytu w częściach, rozliczanie poszczególnych transz

 

– stosunkowo długi okres oczekiwania (około miesiąca), podczas gdy gotówkę możemy dostać do ręki w ciągu kilku dni

 

– wysoka minimalna kwota kredytu (ok. 30 000 PLN)

 

Nasz komentarz
Kredyt remontowy jest ciekawym produktem, skierowanym na specjalne potrzeby konsumentów. Mimo, że jest tańszy od pożyczki gotówkowej, to trzeba koniecznie rozważyć wszelkie „za” i „przeciw” takiego rozwiązania. Tańszy nie zawsze znaczy lepszy. Wielką przeszkodę mogą stanowić same formalności i żmudne procedury obsługi oraz dokumentacji kredytu. Wiele zależy również od samej skali remontu. Jeżeli ktoś planuje kosztowne przedsięwzięcie, to warto wziąć pod uwagę kredyt remontowy, zwłaszcza ze względu na niższe raty.

Które rozwiązanie uważasz za lepsze?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły