Alert Finansowy

PIT przez Internet – To łatwiejsze niż myślisz!

22 kwietnia
14:02 2010

Kończy się kwiecień, a Ty nadal nie masz wypełnionej deklaracji PIT? Pamiętaj, że możesz ją wypełnić przez Internet. To coraz popularniejsza forma składania rozliczeń podatkowych i z roku na rok korzysta z niej coraz więcej osób. W tym roku możesz rozliczyć w ten sposób, aż pięć rodzajów formularzy. Sprawdź jak to zrobić.

Czytelnicy pytają o PIT
Klikacz pyta się nas o wysyłanie PIT-ów przez Internet. Zatem opisujemy krok po kroku jak to zrobić. Według danych Ministerstwa Finansów z rozliczenia on-line za rok podatkowy 2009 mogą skorzystać ci, którzy korzystają z formularzy PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 wraz z załącznikami do tych deklaracji.

Jak wypełnić e-deklarację?
Przede wszystkim należy wejść na stronę Ministerstwa Finansów i stamtąd pobrać odpowiedni formularz. Gdy będziemy mieli go już u siebie na komputerze, kolejnym krokiem będzie wypełnienie wszystkich pożądanych rubryk. Jest to łatwiejsze niż wypełnianie wersji papierowej deklaracji, gdyż system sam nam podpowiada co gdzie musimy wpisać, a następnie automatycznie wszystko oblicza. Następnie odsyłamy naszą deklarację, a system po jakimś czasie wyśle do nas Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Wtedy będziemy wiedzieć, czy nasze zeznanie zostało zaakceptowane, czy odrzucone.

Jakie oprogramowanie jest wymagane?

  • Komputer z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 2000, XP, Vista lub 7 , Linux lub MacOS i skonfigurowanym dostępem do Internetu (mogą być wymagane uprawnienia administratora systemu operacyjnego).
  • Zainstalowany Adobe Reader w minimalnej wersji 8.1.4, zalecana wersja 9.x.

Pamiętaj:

  • Aby wysłać zeznanie podatkowe nie musisz posiadać tzw. kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
  • Trzeba zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest jedynym dowodem potwierdzającym złożenie zeznania w formie elektronicznej.

Mieliście kiedyś problem z PIT? Urząd Skarbowy zbyt długo zwlekał z oddaniem nadpłaconego podatku?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły