Alert Finansowy

Pożyczki internetowe na celowniku

17 listopada
11:01 2009

Pożyczka bez BIK, Szybki kredyt dla każdego, Gotówka przez sms – takimi hasłami instytucje finansowe zachęcają nas do korzystania z ich internetowej oferty. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził 24 strony internetowe, które udzielają różnego rodzaju pożyczki przez internet.

Firmy, które oferują pożyczki przez internet do 80 tys. zł powinny zawierać umowy o kredyt konsumencki, który określa, np. całkowity koszt udzielanego kredytu. Pożyczki za pomocą telefonu, internetu czy smsa są pożyczkami „na umowę na odległość”, od której możemy odstąpić w ciągu 14 dni i to bez podania żadnej przyczyny. Warunek – zwrot całej kwoty. Warto też wiedzieć, że przedsiębiorca ma prawo zatrzymać wpłaconą przez nas tzw. opłatę przygotowawczą.

Okazuje się, że nie wszystkie firmy są rzetelne w udzielaniu pożyczek przez internet: “Obowiązkiem instytucji udzielających kredytów konsumenckich na odległość jest (…) rzetelne informowanie o warunkach zobowiązania oraz o jego kosztach w ofertach i przekazach reklamowych. Jak pokazała kontrola UOKiK, nie w każdym przypadku obowiązek ten jest przestrzegany” – czytamy w raporcie UOKiK.

Pamiętajmy zatem o swoich prawach: “zawierając umowę na odległość powinniśmy zostać wcześniej poinformowani o zasadach zapłaty ceny, kosztach rozmów telefonicznych, prawie wypowiedzenia umowy – takich informacji również nie zawierały niektóre przeszukane strony” – przypomina UOKiK.

Po przeprowadzonej kontroli UOKiK prowadzi dziewięć postępowań wyjaśniających i planuje wszcząć jeszcze dwa kolejne.

Jeśli w relacjach z instytucjami finansowymi, cokolwiek wydaje się wam podejrzane, niezgodne z prawem, zawsze możecie napisać do nas alert i dodatkowo powiadomić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Skontrolowane strony:

  1. centrumkredytow.com.pl
  2. ekspreskasa.pl
  3. ewam.eu
  4. kredyty-chwilowki.pl
  5. kredyty-prestiz.pl
  6. provident.pl
  7. skokpiast.pl
  8. smskredyt.pl

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły