Alert Finansowy

Szybciej, taniej i bez banku

18 stycznia
13:30 2010
Jeden z naszych Alertowiczów zwrócił się do nas z pytaniem, jakie koszty związane są z prowadzeniem konta w serwisie PayPal? W związku z intensyfikacją zakupów internetowych (Amazon, eBay) powstało wiele systemów obsługujących płatności zagraniczne (Moneybookers, e-Gold), ale to PayPal zdominował rynek. AlertFinansowy.pl podpowiada, dlaczego warto korzystać z tego systemu, jak on działa i jakie koszty są z tym związane.


Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Potężna machina
Chcesz wysłać pieniądze rodzinie zagranicą? Chcesz wylicytować jakiś towar na eBayu lub kupić prezent na Amazonie? PayPal to zdecydowanie najwygodniejsze rozwiązanie w takich sytuacjach. 105 milionów użytkowników na całym świecie. Obsługuje ponad 190 państw. W Polsce dostępny jest od października 2006. Nic dziwnego, że to obecnie najpopularniejszy i najbezpieczniejszy system międzynarodowego transferu płatności.

Jak to działa?
Wystarczy założyć bezpłatne konto osobiste, podając numer naszej karty kredytowej (VISA i MasterCard, muszą posiadać autoryzację transakcji elektronicznych), z której dokonywane będą płatności. Warto zauważyć, że konto osobiste nie uprawnia nas do otrzymywania opłat, pokrywanych z kart kredytowych. Jeżeli zaś chcemy sprzedawać towary w ramach systemu PayPal, to musimy korzystać z konta specjalnego. Chcąc dokonać przelewu zagranicznego, trzeba podać tylko e-mail kontrahenta oraz kwotę transakcji. Banał! Pieniądze zostają natychmiast przeksięgowane na konto odbiorcy. Nie płacimy przy tym prowizji, a jedyne koszty ponosi druga strona.
Za co płaci sprzedający?
– Wysokość pojedynczych opłat jest uzależniona od wysokości miesięcznych obrotów na koncie PayPal. Jeżeli jest to kwota do 5000 PLN, wówczas koszt transakcji wynosi 3,9% płatności + 1,35 PLN.
– W przypadku płatności w euro z krajów UE można liczyć na 1% zniżkę.
– Przy transakcjach wymagających wymiany walut stosowany jest kurs określany przez PayPal, który waha się do 2,5% hurtowego kursu waluty, według którego serwis ją pozyskuje.
– Otrzymane pieniądze są księgowane na saldzie konta PayPal i możemy je przelać na własny rachunek bankowy. Koszt takiego przelewu wynosi 5 zł dla kwoty poniżej 500 zł. Dla wyższych sum przelewy są darmowe, ale warto wiedzieć, że ich realizacja może trwać nawet 5-7 dni roboczych.
Czy korzystasz z serwisu PayPal? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

 

Podobne artykuły