Alert Finansowy

Pracujesz za granicą? Należy Ci się zwrot podatku

07 kwietnia
09:05 2010

Od kilku lat na polskim rynku prężnie działają firmy zajmujące się odzyskiwaniem podatków za pracę za granicą. Największa liczba przypadków dotyczy Wielkiej Brytanii, gdzie pracuje aż milion polskich emigrantów. Nasz czytelnik Mateusz85 pyta – Pracowałem pół roku w Londynie i chciałbym odzyskać nadpłacony podatek. Czy warto korzystać z pośrednictwa firm wyspecjalizowanych w takich procedurach? Znajomy odradził mi Euro-Tax. Znacie jakieś rzetelne firmy?

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Zwrot podatku z Wysp

Dlaczego osobom pracującym na Wyspach należy się zwrot podatku? Ich dochody opodatkowane są według wyższego progu (20 proc.). Zaś najniższy próg wynosi zaledwie 10 proc., ale nie jest używany przy potrącaniu wynagrodzenia. Poza tym, kwoty niższe niż £ 6 475 są całkowicie zwolnione z podatku. O zwrot można się ubiegać do 5 lat wstecz. Dzięki porozumieniu między Polską a Wielką Brytanią emigranci unikają podwójnego opodatkowania – dochód uzyskany i opodatkowany na Wyspach jest zwolniony z podatku dochodowego w ojczyźnie.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?
P45 – dot. pracy sezonowej, wystawiany przez pracodawcę na koniec kontraktu,
P60 – wykaz dochodu i podatku dochodowego na koniec roku (od pracodawcy),
P85 – dla osób opuszczających Wyspy,
P86 – dla osób rozliczających się na Wyspach

Formularze należy wypełnić w języku angielskim i wysłać do właściwego oddziału HM Revenue & Customs. Zwrot podatku otrzymujemy przelewem na brytyjskie konto lub czekiem na wskazany polski adres.

Pomożecie? Pomożemy!

Procedury odzyskiwania podatku są skomplikowane, a samo wypełnienie formularzy wymaga solidnej znajomości języka. Dlatego wiele osób decyduje się na zlecenie tego zadania specjalistom. Masowa emigracja zarobkowa Polaków sprawiła, że powstało mnóstwo firm zajmujących się odzyskiwaniem podatków. Dochodowy biznes – na każdym kliencie można zarobić od kilku do nawet kilkunastu procent prowizji.

Euro-Tax

Dużo kontrowersji wzbudza działalność firmy Euro-Tax, która uchodzi za lidera branży – 40 tys. klientów, w styczniu br. debiutowała na New Connect. Zajmuje się odzyskiwaniem podatku z Wysp Brytyjskich, Norwegii, Holandii, Niemiec, Irlandii oraz USA. Średni czas realizacji zlecenia w przypadku Wielkiej Brytanii – od 3 do 6 miesięcy. Niestety, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Niekiedy trzeba czekać o wiele dłużej, co potwierdzają liczne skargi i pretensje niezadowolonych klientów. Do tego dochodzi ogromna prowizja rzędu 15 proc. (netto!), co w porównaniu z innymi firmami wydaje się mocnym przegięciem (Tax-Pol oferuje 7 proc.).

Przedstawiamy porównanie stawek rynkowego potentata Euro-Tax z konkurencyjną firmą Tax-Pol:

FirmaEuro-Tax.plTax-pol.pl
Prowizja15%7%
Minimalna opłata55 funtów59 funtów
Self-employmentBez dodatkowych opłat+20 funtów
Rozliczenia na payslipach/ braki w dokumentachBez dodatkowych opłat+ 10 funtów za każdy rok podatkowy
ProwizjaProwizja naliczana jest od całości zwrotu (za cały okres pracy)Kwoty prowizji naliczane są oddzielnie za każdy rok podatkowy i ulegają zwiększeniu o aktualnie obowiązującą stawkę podatku od towarów i usług (VAT).

Korzystaliście z usług firm zajmujących się odzyskiwaniem podatku? Jakie firmy polecacie?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły