Alert Finansowy

Płać mniej za prąd

14 grudnia
08:20 2009

Chcesz zmniejszyć swój rachunek za prąd? Czy wiesz, że wysokość rachunku za energię elektryczną nie zależy tylko od ilości zużywanej energii, ale także od pory dnia, w której z niej korzystasz? „Jak mogę obniżyć moje opłaty za prąd?” – zapytała nas Łucja_P. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Obecnie w ofercie każdego sprzedawcy energii elektrycznej są przynajmniej dwie podstawowe taryfy.

Najbardziej powszechna jest taryfa jednostrefowa G11, która charakteryzuje się tym, że niezależnie od dnia tygodnia oraz godzin w ciągu doby, w których energia jest zużywana, płacimy zawsze stałą kwotę za każdą kilowatogodzinę (kWh).

Taryfa G12 umożliwia rozliczanie zużytej energii elektrycznej w dwóch strefach czasowych doby. Tańsza taryfa, w której ceny są niższe o ok. 40% niż w taryfie jednostrefowej, obowiązuje zazwyczaj w godzinach 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00. W pozostałych godzinach, tzw. „szczytu”, energia jest nieco droższa niż w taryfie G11.

Niektórzy sprzedawcy energii elektrycznej mają w swojej ofercie dodatkowe taryfy. Należą do nich m.in. taryfa weekendowa (niższa cena obowiązuje także w weekendy, a więc od godziny 22:00 w piątek do godziny 6:00 w poniedziałek) oraz taryfy progowe (cena za 1 kWh uzależniona jest od ilości zużytej energii w określonym czasie – po przekroczeniu określonego progu zużycia cena za jednostkę energii spada).

Zmiana taryfy z jedno- na dwustrefową staje się opłacalna, jeśli dużą ilość energii zużywamy poza „szczytem”.  Szacuje się, że progiem opłacalności jest zużywanie ok. 30 – 40% energii elektrycznej w godzinach, w których energia jest tańsza. Taryfa dwustrefowa z pewnością opłaci się gospodarstwom domowym, które ogrzewają mieszkanie przy użyciu energii elektrycznej lub posiadają pojemnościowy ogrzewacz wody (bojler).

Ceny w taryfach są inne u różnych sprzedawców energii dla poszczególnych regionów kraju. Warto zatem sprawdzić ceny energii u konkurencji, która oferuje swoje usługi w miejscu naszego zamieszkania i wybrać najkorzystniejszą dla nas ofertę.

Miałeś kłopoty z dostawcą energii?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły