Alert Finansowy

Rynek bankowy – przegląd ostatnich wydarzeń

29 marca
07:26 2010

Nagrody, plany ekspansji kredytowej stan finansów polskich rodzin – tego wszystkiego mogliśmy dowiedzieć się śledząc dokładnie ostatnie doniesienia z rynku. Specjalnie dla Was, przy współpracy z doradcami z Gold Finance, prezentujemy zestawienie najważniejszych wydarzeń i informacji z rynku z ostatnich dni.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

PKO BP przyjazny dla przedsiębiorców
W ubiegłym roku PKO Bank Polski zajął czołową pozycję w zakresie kredytów dla podmiotów gospodarczych. Łączna wartość finansowania dla firm przez ten bank przekroczyła 54 mld zł.

Promują kredyty hipoteczne
ING Bank Śląski zamierza zwiększyć swój udział w rynku kredytów hipotecznych i znaleźć się w nim na 3-4 miejscu. Obecnie zajmuje szóstą pozycję. W tym celu między innymi prowadzi akcję promocyjną, polegającą na rezygnacji z prowizji do połowy kwietnia oraz obniżaniu marży dla posiadaczy rachunków osobistych.

Więcej złych kredytów
W lutym wartość kredytów zagrożonych gospodarstw domowych przewyższyła kwotę zobowiązań niespłacanych przez przedsiębiorstwa. Na koniec lutego gospodarstwa nie spłacały kredytów o wartości 24,4 mld zł, czyli o 122 mln zł więcej, niż firmy. Złe kredyty gospodarstw domowych rosną o wiele szybciej niż firmowe. W styczniu ich kwota zwiększyła się o 1,1 mld zł a w lutym o 881 mln zł.

W lutym mniej kredytów na nieruchomości
Wartość udzielonych przez banki kredytów na zakup nieruchomości wyniosła w lutym nieco ponad 222 mld zł i była o 906 mln zł niższa niż w styczniu. Wartość kredytów walutowych udzielonych w lutym zmniejszyła się o ponad 2 mld zł i wyniosła 139 mld zł.

Większość nie ma oszczędności
Jak wynika z badań GfK, przeprowadzonych na zlecenie „Rzeczpospolitej”, w tym roku zaledwie co trzeci Polak zamierza odkładać pieniądze. Większość z tej grupy planuje zgromadzić do 5 tys. zł. W ubiegłym roku udało się zaoszczędzić 29 proc. Polaków. Ich odsetek rośnie, ale bardzo powoli. Nadal dwie trzecie pozostaje bez żadnych oszczędności.

Na jakie inne doniesienia z rynku bankowego zwróciliście uwagę?

Podzielcie się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły