Alert Finansowy

Lichwiarzy mogą czekać tłuste lata

18 marca
17:00 2010

Nawet 3 mln osób o najniższych dochodach może stracić dostęp do kredytów gotówkowych i ratalnych w związku z wprowadzeniem Rekomendacji T. Przykład Wielkiej Brytanii pokazuje, że po wprowadzeniu podobnych regulacji, 37 proc. popytu na kredyty przeszło z banków do instytucji parabankowych, które w Polsce nie podlegają nadzorowi.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Będzie trudniej o kredyt
Przyjęta przez Komisje Nadzoru Finansowego (KNF) Rekomendacja T, o której pisaliśmy w zeszłym miesiącu, może najbardziej uderzyć w rynek kredytów hipotecznych – uważają eksperci firmy doradczej Deloitte. Uwzględniając rygorystyczną interpretację zapisów rekomendacji gospodarstwa domowe będą musiały legitymować się dochodem wyższym nawet o 44 proc. niż dotychczas, aby uzyskać kredyt o oczekiwanej wartości. Jeszcze trudniej niż dotychczas będzie uzyskać kredyt walutowy. W związku z koniecznością weryfikacji historii kredytowej potencjalnego kredytobiorcy z ofert banków znikną tzw. kredyty „na dowód”. Dodatkowo część społeczeństwa o najniższych dochodach, czyli ok. 3 mln osób może stracić dostęp do kredytów gotówkowych i ratalnych (szacunki dla najczęściej zaciąganych kredytów o wartości 3 000 PLN). Są to osoby zarabiające pomiędzy 984 PLN (płaca minimalna) a 1129 PLN netto.

Blisko połowa trafi do lichwiarzy?
Przykład Wielkiej Brytanii, gdzie wdrożono podobne obostrzenia, pokazuje, że 37 proc. popytu na kredyty, który nie został zrealizowany w bankach jest zaspokajany w instytucjach parabankowych. – W efekcie może dojść do ograniczenia informacji o historii kredytowej i sytuacji bieżącej kredytobiorców, ponieważ instytucje parabankowe nie mają obowiązku raportowania zadłużenia i historii spłat swoich klientów. Banki natomiast będą bardziej skłonne do udzielania kredytów stałym klientom, ze zweryfikowaną historią kredytów – dodaje Przemysław Szczygielski, starszy menedżer z Działu Zarządzania Ryzykiem Deloitte.

Uważasz, że stracisz na Rekomendacji T? A może sądzisz, że jest zupełnie niepotrzebna?

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl
AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły