Alert Finansowy

Ryzyk-fizyk, czyli jak ubezpieczyć życie

30 kwietnia
16:16 2010

Przychodzi taki moment w życiu każdego człowieka, kiedy zaczyna się on zastanawiać nad ubezpieczeniem swojego życia i zabezpieczeniem rodziny. Choć świadomość klientów w temacie tzw. życiówki zdecydowanie wzrasta, wciąż nie do końca klarowny jest podział między ubezpieczeniem na życie a na dożycie. Alertfinansowy.pl wyjaśnia, jakie są między nimi różnice.

Pytanie użytkownika
Alertowicz Robi zapytał się na naszym forum, czym tak naprawdę różnią się te dwa rodzaje ubezpieczeń. Forumowicze starali się nakreślić cechy każdego z nich, by pomóc zagubionemu alertowiczowi. Teraz warto tę dyskusję podsumować. Wykupując ubezpieczenie na życie masz gwarancje, że twoja rodzina i bliscy otrzymają od zakładu ubezpieczeń środki finansowe w przypadku twojej śmierci. Z jednej strony, jeśli ubezpieczony umrze przed wpłaceniem wszystkich składek, to uposażony i tak otrzyma pełną sumę ubezpieczenia. Z drugiej, gdy ubezpieczony dożyje granicznego wieku (w większości zakładów ubezpieczeń 65 lat), wszystkie składki pozostają w kasie ubezpieczyciela, a klient niejako na darmo całe życie przekazywał część swojego wynagrodzenia. Jest to ryzykowna gra, której możemy uniknąć wykupując ubezpieczenie na dożycie.

Dożyć by lepiej żyć
Ubezpieczenie na dożycie jest rodzajem programu oszczędnościowego. Ubezpieczony co miesiąc odprowadza składkę, by po zakończeniu kariery zawodowej otrzymywać regularne świadczenia podobne do emerytalnych lub by wyciągnąć wszystkie składki na raz i spełniać marzenia (podróż dookoła świata, zakup jachtu, budowa domu). Zakłady ubezpieczeń najczęściej tworzą mieszankę tych ubezpieczeń, czyli ubezpieczenie na życie i dożycie, które jest zdecydowanie droższe od klasycznego ubezpieczenia na życie, ale zabezpiecza nas finansowo od początku zawarcia umowy, przez całe życie zawodowe, aż do szczęśliwej emerytury.

Jakie masz ubezpieczenie lub nad jakim się zastanawiasz? Czy w ogóle warto kupować ubezpieczenie na życie?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły