Alert Finansowy

SKOK-i pod specjalnym nadzorem

27 września
00:00 2009

Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe od dawna były solą w oku bankowców. Ich dynamiczny rozwój stanowił dla nich największą konkurencję. Niektóre ze SKOK-ów są większe niż niejeden bank spółdzielczy czy komercyjny. W 2008 r. SKOK-i udzieliły blisko 7 mld zł pożyczek, a przyjęte przez nie depozyty osiągnęły wartość 8,6 mld zł. Oszczędności w nich zdeponowało ponad 1,8 mln Polaków. Postanowiono zatem zrobić z tym „porządek”.

Bankowcy przez lata twierdzili, że SKOK-i są potrzebne. Edukują finansowo mniej zorientowanych klientów, a po jakimś czasie bardziej złożone produkty i tak będą dostarczane przez banki. Nic z tego nie wyszło. SKOK-i same zaczęły proponować nawet najbardziej skomplikowane produkty. W tym momencie stały się dla banków wrogiem numer jeden.

Sukces SKOK-ów polega na tym, że ich oferta została skierowana do klientów, którzy do byli ignorowani przez banki. Największy udział mają w małych miejscowościach i na wsiach do których banki specjalnie się nie kwapią. Z usług SKOK-ów korzystają osoby budujące domy w systemie gospodarczym i ludzie mniej zamożni.

Teraz SKOK-i, podobnie jak banki, będą podlegać nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Rozwiązanie takie zapisano w nowej ustawie uchwalonej właśnie przez Sejm. KNF może teraz wydawać rekomendacje dotyczące tzw. dobrych praktyk zarządzania kasami. Mówiąc krótko może nakazać im, co i jak mają robić. Objęcie SKOK-ów podobnymi wymogami jak banki radykalnie zmniejszy ich przewagę konkurencyjną.

Wszystkie kasy będą musiały przejść obowiązkowy audyt finansowy. Urzędnicy KNF będą też udzielali licencji na działanie SKOK-ów. Zgoda Komisji będzie konieczna dla powołania szefa Kasy Krajowej SKOK. Kasa Krajowa będzie spółdzielnią osób prawnych – wszystkich kas w Polsce. Przynależność do niej będzie obowiązkowa. Samowola zostanie ukrócona. Dla dobra banków.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl


Podobne artykuły