Alert Finansowy

Sprawdź czy nie zapłacisz prowizji!

04 grudnia
14:16 2009

Sytuacja z pozoru absurdalna: otrzymujesz przelew na swoje konto, ale płacisz dodatkową prowizję… Niemożliwe? A jednak… Jeśli otrzymujesz na swoje konto przelew z zagranicy (np. w euro lub w dolarach amerykańskich) to w pewnych przypadkach twój bank może pobrać od niego prowizję. Taka sytuacja spotkała naszego Alertowicza, który ma konto i kredyt hipoteczny w Banku Ochrony Środowiska.
Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

„Aby wziąć kredyt w euro na zakup mieszkania w Banku Ochrony Środowiska musiałem założyć w tym banku konto osobiste. W związku z tym, że pracuję za granicą wybrałem spłatę kredytu w euro. Pieniądze przelewam z mojego konta w holenderskim banku. BOŚ od każdego otrzymanego przelewu pobiera prowizję w wysokości 30 zł. Czy uważacie, że to normalna praktyka?”

No właśnie, czy to normalne, by płacić za taki przelew dodatkową prowizję? Po analizie tabeli opłat i prowizji banków okazuje się, że takie prowizje to praktycznie standard. Prowizję taką posiada np. BOŚ i Pekao SA. W Pekao za taką usługę można zapłacić nawet 100 zł! Natomiast zupełnie nic nie zapłacisz np. w BZ WBK i Lukas Banku.

Po analizie tabeli opłat i prowizji, pod kątem opłat za przelewy przychodzące z zagranicy, mamy jeszcze jedno spostrzeżenie. Informację o takiej opłacie jest czasami naprawdę trudno znaleźć. Stąd być może zdziwienie naszego czytelnika.

W Banku Ochrony Środowiska taka informacja jest zawarta w oddzielnym rozdziale tabeli opłat i prowizji pod tytułem “OPERACJE W OBROCIE DEWIZOWYM ORAZ OBROCIE WARTOŚCIAMI DEWIZOWYMI W KRAJU”. Ta informacja nie jest powiązana z informacją o rachunkach bankowych. Natomiast w banku Pekao SA trzeba siegnąć trochę głębiej do standardowej tabeli opłat i prowizji. Dokument zatytułowany jest “OPERACJE W OBROCIE DEWIZOWYM” i można go znaleźć na drugiej podstronie tabeli opłat i prowizji. Te informacje na pewno przydadzą się wszystkim tym, którzy chcą znaleźć informacje o podobnych opłatach w swoich bankach.

Dobra rada Alertufinansowego: jeśli spodziewasz się przelewów z zagranicy zapytaj się wcześniej w swoim banku ile będzie cię to kosztować!

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych!

Alertfinansowy.pl

Podobne artykuły