Alert Finansowy

Stare karty trafią do lamusa

14 stycznia
06:02 2010

To będzie iście kopernikański przewrót! Największy bank w Polsce szykuje się do wymiany swoich kart płatniczych na nowe karty zbliżeniowe. Klientów zaleje fala ponad 6 milionów nowych kart Visa payWave umożliwiających błyskawiczną zapłatę poprzez zbliżenie karty do czytnika. Stare karty pójdą do lamusa.

Zobacz opinie o PKO BP w Twoim mieście!


Zafundują nam rewolucję

PKO Bank Polski zamierza wymienić wszystkie karty debetowe dodawane do rachunków ROR (PKO Express, Aurum, Platinium, Graffiti) oraz konta Inteligo. To pierwsza, zakrojona na tak szeroką skale, wymiana kart płatniczych na karty nowszej technologii. Musimy dodać, że PKO BP to największy w Polsce dystrybutor kart płatniczych Visa. Łącznie wydał ich dotychczas ponad 6,5 mln czyli prawie tyle samo ile zamierza wymienić. To pokazuje najlepiej skalę przedsięwzięcia.

Kilka sekund
Alert Finansowy postanowił się bliżej przyjrzeć nowej karcie. Ma ona wbudowany mikroprocesor, który umożliwia płacenie nie poprzez przeciągnięcie karty przez terminal, ale wystarczy jedynie zbliżenie jej na chwilę do czytnika. Cała transakcja powinna trwać kilka sekund zamiast długiego oczekiwania na potwierdzenie i wydruk z tradycyjnego terminala. Nie trzeba też składać żadnych podpisów, ani wpisywać PIN-u. Wystarczy tylko zbliżyć – szybko, prosto i wygodnie.

A co z bezpieczeństwem?
Pytanie jednak czy to jest na pewno bezpieczne? Czy istnieje ryzyko przypadkowego, lub wręcz kilkukrotnego nabicia należności na kartę? Producent kart zapewnia, że nie. Po pierwsze czytnik uruchamia się dopiero po wprowadzeniu kwoty transakcji, a natychmiast po jej dokonaniu wraca do trybu czuwania. Po drugie, aby doszło do transakcji trzeba kartę zbliżyć na odległość mniejszą niż 5 cm. Poza tym system Visa payWave umożliwia na razie zakupy drobne, do 50 zł.

Mimo wszystko zapewnienia zapewnieniami, a Alert Finansowy czuwa i wolimy dmuchać na zimne. Wymiana kart zacznie się w połowie tego roku, ale już teraz pamiętajcie, że gdybyście mieli jakiekolwiek problemy z nowymi kartami, to przyślijcie informacje do nas. Zajmiemy się tą sprawą.

Podziel się swoją opinią na temat Pekao SA.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły