Alert Finansowy

Tani “Standard” w BGŻ

14 stycznia
13:06 2011

Okazuje się, że tylko co czwarty Polak ma założone konto w banku, pozostali nadal wolą żywą gotówkę i nadal trzymają pieniądze w przysłowiowych skarpetach. Kilka dni temu ukazała się informacja o tym, że resort finansów szykuje nam rewolucję w płatnościach.

Zobacz opinie o BGŻ w Twoim mieście!

Ministerstwo finansów postanowiło więc postawić na wirtualny pieniądz i tym samym zmniejszyć koszty. Tak więc czy tego chcemy czy nie nasze pieniądze za wynagrodzenia, stypendia czy też wypłacane w innej formie mają spływać nie do naszych portfeli, a na konta bankowe i tylko za pomocą przelewów, zleceń stałych i kart bankowych mamy dokonywać transakcji finansowych.

Nic więc dziwnego, że banki zaczynają nawet płacić swoim klientom, aby tylko ci założyli konta. Niech jednak nikogo nie zmyli ta wspaniałomyślność banków, bowiem darmowych kont nie ma. Najczęściej czytając oferty kont bankowych interesujemy się co bank nam może zaoferować, czy otworzenie i prowadzenie konta jest płatne, a jeżeli tak to ile za to zapłacimy oraz jakie rabaty i upusty banki stosują. Rzadziej interesujemy się regulaminami bankowymi oraz taryfami opłat. Bardzo łatwo to prześledzić na przykład na podstawie Banku Gospodarki Żywnościowej i jego konta osobistego w Planie Standardowym. Za założenie konta w Planie Standardowym nie zapłacimy ani grosza. Ale już miesięczna opłata za prowadzenie konta wynosi 6,50 zł, a w Planie Aktywnym nawet 15 zł. Wprawdzie można przez 3 lub 6 miesięcy nie zapłacić z tę czynność ani grosza, ale należy spełnić określone przez bank warunki (w zależności od salda na rachunku oraz podpisania z bankiem umowy o przelewaniu na konto wynagrodzenia). Po tym okresie wszystko wraca do normy. Za udostępnienie systemu bankowości elektronicznej BGŻ nie pobiera opłat, ale trzeba zapłacić za wydanie tokena: za pierwszego i każdy następny 50 zł. Ale na przykład za niezwrócenie tokena na żądanie banku, czy też rezygnację z bankowości elektronicznej trzeba zapłacić 100 zł. Za wypłatę gotówki bank nie pobiera opłat chyba, że wypłata odbywa się na drukach niestandardowych – wtedy należy zapłacić 5 zł. Za przelewy na rachunek BGŻ, obojętnie czy przez internet, telefon czy w placówkach banków, nie pobierane są żadne opłaty. Ale już za przelewy do innych banków trzeba zapłacić. Opłaty bank też pobiera za zlecenia stałe, za dokonywane przez internet raczej drobne kwoty, a tylko za zlecenie stałe w oddziałach banków pobierana jest oplata w wysokości 5 zł. Biorąc pod uwagę oferty innych banków prowadzenie konta osobistego w BGŻ jest konkurencyjne w stosunku do innych.

Na naszym portalu możesz również podzielić się swoją opinią na temat BGŻ.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły