Alert Finansowy

Zagranica współczuje i uspokaja

13 kwietnia
07:30 2010

Sobotnia tragedia Polski odbiła się szerokim echem na całym świecie. Zagraniczni dziennikarze i komentatorzy podkreślają nie tylko ogromną stratę, jaką odniosło polskie społeczeństwo i polityka, lecz również zwracają uwagę na obecną sytuację naszej gospodarki. Wśród ofiar katastrofy wymieniają, zaraz po parze prezydenckiej, szefa NBP, Sławomira Skrzypka.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Silna polska gospodarka
Mimo ogromu tragedii, polski rynek nie uległ załamaniu. Wręcz przeciwnie – wartość złotego nieznacznie wzrosła, co można tłumaczyć zapowiedziami rychłej pomocy dla Grecji ze strony państw strefy euro. Zdania zagranicznych komentatorów są w zasadzie dość podobne i wskazują na silną pozycję polskiej gospodarki, której mało co może teraz zaszkodzić. Tak twierdzi m.in. Erik Nielsen, główny ekonomista Goldman Sachs na Europę. Podobnego zdania jest Nigel Rendell, zajmujący się w RBC Capital rynkami wschodzącymi. W wywiadzie dla Bloomberga powiedział, że nasza gospodarka jest obecnie jedną z najsilniejszych gospodarek Europy i dlatego nie należy się obawiać żadnego poważniejszego zachwiania.

Dyskusje o NBP
Według specjalistów, najważniejsza kwestia dotyczy teraz tego, jaką politykę prowadzić będzie nowy prezes NBP. Jest to istotne również dlatego, że prezes Skrzypek nie cieszył się dużą sympatią wśród zagranicznych inwestorów. Zdaniem Prestona Keata, dyrektora Eurasia Group, szef NBP niejednokrotnie blokował reformy rynkowe w Polsce. Z tej racji spekulacje dotyczące przyszłego prezesa są tym bardziej żarliwe.

Niezależny bank?

“The Wall Street Journal” stawia natomiast tezę, jakoby zaistniała sytuacja mogła zweryfikować faktyczną niezależność narodowego banku od wpływów politycznych. Polska cieszy się teraz bardzo dobrą opinią wśród zagranicznych inwestorów, jednak w przypadku wątpliwości co do niezależności NBP, nasza waluta mogłaby ulec znacznemu osłabieniu.

Analizując napływające zza granicy komentarze, należy sądzić, że mimo tej bezprecedensowej katastrofy, Polska pozostanie nadal atrakcyjnym inwestycyjnie krajem i o to akurat nie powinniśmy się martwić.

Czy zgadzasz się z zagranicznymi opiniami dotyczącymi sytuacji polskiej gospodarki po tragedii w Smoleńsku?
Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowej.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły