Alert Finansowy

Tanie podróże koleją? To jednak możliwe!

26 marca
08:42 2010

Wiele wskazuje na to, że kolei zaczęła walkę na dobre z tanimi liniami lotniczymi, oraz przygotowuje się do pełnego otwarcia i liberalizacji rynku kolejowego. Nie jest tajemnicą, że na nasze torowiska ostrzy sobie zęby Deutsche Bahn. W odpowiedzi na alert Tomka, zaskoczonego ceną jaką dojechał z Warszawy do Poznania postaramy się Wam przybliżyć tajemnice taniego podróżowania koleją.

Konkurencja na szynach
Obecnie najtańsze połączenia oferuje InterRegio, czyli przewozy regionalne. Spółka ta powstała niespełna rok temu i jeszcze nie każdy wie, że istnieje i oferuje bilety w naprawdę promocyjnych cenach. Pociągi z oznaczeniem IR (InterRegio) kursują między największymi miastami Polski. Skąd ich promocyjna cena? Głównie stąd, ze do pociągu może wejść więcej ludzi niż jest miejsca w wagonach. Miejsca stojące (trochę jak w metrze) są normą.

Porównujemy ceny połączeń
Mimo wszystko, niewygody te rekompensuje krótki czas przejazdu. Przejazdy pociągami IR bowiem, trwa w sumie niewiele dłużej niż zwykłym ekspresem lub InterCity. I tak do Krakowa w mniej niż 3 godziny dojedziemy już za 40 zł. Dla porównania, za ekspres, który dowiezie nas w 2 godziny 40 minut musielibyśmy zapłacić ok. 100 zł. Przyjrzyjmy się bliżej opłatom na trasie Warszawa – Poznań:

  • Najtaniej do Poznania zawiezie nas InterRegio – 40 zł
  • Tanie Linie Kolejowe, to wydatek 51 zł
  • Na InterCity będzie trzeba wydać 110 zł
  • Natomiast EuroCity jadący dalej do Berlina zawiezie nas za 103 zł

Jednak najlepsze zostawiliśmy na koniec: Różnice w czasie wszystkich czterech sposobów przejazdu to zaledwie niecałe 30 minut!

Co ze zniżkami?
W pociągach IR obowiązuje taryfa specjalna (z zastosowaniem ulg ustawowych: 37, 78, 95 i 100 proc.), oferta “Ty i raz, dwa trzy”, Regio Karnet, Bilet Turystyczny, Bilet Turystyczny + CD, SONE+PKP, bilet sieciowy Przewozów Regionalnych, bilety abonamentowe ważne na przejazdy pociągami pospiesznymi PR oraz bilety wg taryf międzynarodowych TCV i WZ.

Niezależnie od wybranego przewoźnika, są rzeczy, których podczas podróży pociagiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Szczególnie tego, z kim przyjdzie nam spędzić wspólną podróż:

[vsw id=”i53C7uQkpig” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”]

 

Znasz inne sposoby na tanie podróże koleją? Może bilety weekendowe, lub promocje PKP?

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły