Alert Finansowy

Taniej być nie może! Studencie spiesz się!

06 stycznia
06:55 2010

Drogi Studencie, Indeks już masz. Legitymację dumnie nosisz w portfelu. Pięć lat studiów minie jak z bicza strzelił. Co później? Warto zadbać już teraz o własną przyszłość. Czy rozważałeś wzięcie kredytu studenckiego? Pewnie zadajesz sobie pytanie, po co pakować się w długi? Nie panikuj! Jakie długi? Kredyt studencki to Twoja szansa na lepszy start po studiach, jeśli potrafisz mądrze dysponować swoimi środkami finansowymi.

Zobacz opinie o bankach w Twoim mieście!

Dotowany przez państwo kredyt studencki jest najniżej oprocentowaną pożyczką dostępną na rynku – połowa stopy redyskontowej NBP, czyli obecnie niespełna 1,9%. Zgodnie z polskim ustawodawstwem każdy student, który rozpocznie studia przed 25 rokiem życia, może się o nią ubiegać. Kredyt studencki możesz pobierać przez cały okres trwania studiów (maksymalnie 6 lat + ewentualne studia doktoranckie). Transze pożyczki wypłacane są przez 10 miesięcy w roku (bez lipca i sierpnia) i mogą wynosić 400 lub 600 złotych w zależności od naszego wyboru. Spłatę kredytu rozpoczniesz dopiero dwa lata po otrzymaniu dyplomu ukończenia uczelni i będziesz mógł go spłacać przez okres dwa razy dłuższy niż go pobierałeś. Dodatkowo, możesz jeszcze zmniejszyć wysokość rat spłaty do 20% Twojego miesięcznego dochodu. Jeżeli zaś byłeś pilnym uczniem i zakończyłeś studia w grupie 5% najlepszych absolwentów uczelni, to powinieneś się starać o umorzenie 20% kredytu.

Tak preferencyjnych warunków nie przewiduje żadna inna oferta. Nie potrzebujesz skomplikowanych narzędzi matematycznych, żeby wyliczyć, że kredyt studencki jest doskonałą inwestycją na przyszłość. Sam decydujesz o tym, jaką część pożyczki przeznaczasz na własny użytek, a resztę możesz zainwestować. Najprostszym sposobem jest założenie konta oszczędnościowego (oprocentowanie przynajmniej 5%), na które co miesiąc będziesz wpłacał odpowiednią kwotę. Możesz również zdecydować się na bardziej ryzykowne rozwiązanie i zacząć swoją przygodę z giełdą lub nieco bezpieczniej ulokować pieniądze w funduszu inwestycyjnym. Wówczas przy kilkuletnim horyzoncie inwestycyjnym oprocentowanie będzie wahało się nawet w okolicach 8-10%. Należy jednak liczyć się z podwyższonym ryzykiem takiej inwestycji.

Gra jest warta świeczki! Nawet przy stosunkowo niskich zarobkach spłacenie kredytu dwa lata po studiach nie powinno być kłopotliwe. A jeżeli mądrze zainwestowałeś swoje środki pieniężne, to zapewne będzie miał całkiem pokaźną sumkę do własnej dyspozycji lub jeszcze bardziej odważnych inwestycji.

Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.


AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły