Alert Finansowy

Ubezpieczenie assistance – na co zwrócić uwagę?

21 stycznia
10:30 2011

Dostaliśmy alert od Użytkownika, który chciałby ostrzec naszych Czytelników przed podpisywaniem umów na ubezpieczenie assistance bez wcześniejszego zapoznania się z ich treścią. Zobacz na co szczególnie powinieneś zwrócić uwagę.

Alertowicz Robert M. napisał:

Banki oraz firmy ubezpieczeniowe coraz częściej proponują w swojej ofercie ubezpieczenie assistance. Jest to ubezpieczenie obejmujące dodatkową pomoc jakiej udziela towarzystwo ubezpieczeniowe również w ramach ubezpieczenia oc. Z pewnością takie ubezpieczenie jest potrzebne, ponieważ na drodze dzieją się różne rzeczy, zdarzają się awarie, wypadki, kradzieże. Wówczas wystarczy telefon do ubezpieczyciela i całą sprawę przejmuje firma ubezpieczeniowa, podstawiając nawet w wielu przypadkach auto zastępcze. Wszystko oczywiście zależy od zakresu ubezpieczenia assistance. Szczególnie w okresie zimy takie ubezpieczenie staje się pomocne z uwagi chociażby na trudne warunki atmosferyczne. Potwierdzają to firmy ubezpieczeniowe, które mają w tym okresie nawet o jedną trzecią więcej zgłoszeń. Z pewnością jest to jednak duża wygoda. Jest tylko jeden problem. Zawsze przed podpisaniem umowy powinniśmy dokładnie ją przeczytać.

Na początku trzeba zaznaczyć, że nie jest to ubezpieczenie obowiązkowe i możemy z niego nie skorzystać. Ale jeżeli już zdecydowaliśmy się na jego wykup to sprawdzajmy czy na przykład ubezpieczyciel nie wprowadził niekorzystnych dla nas zapisów. Szczególnie w okresie zimowym warto o tym pamiętać. Na przykład z ubezpieczenia może być wyłączona awaria samochodu. Często także dostęp do pomocy ograniczony jest przedziałem temperatur. To znaczy, że pomoc może być na przykład udzielona tylko wtedy jeżeli temperatura nie przekracza -5 stopni Celsjusza. Tymczasem w naszych warunkach temperatury są najczęściej niższe niż – 5 stopni Celsjusza. Ale to nie wszystko, bowiem można w umowach spotkać również zapis, że pomoc nie jest udzielana, jeżeli awaria auta nastąpiła zbyt blisko domu. Ale to w zimie i pod domem najczęściej “siada” nam akumulator. Trzeba też pamiętać o jeszcze jednej rzeczy: Towarzystwa Ubezpieczeniowe często oferują mini assistance do ubezpieczeń oc. Tylko, że takie mini ubezpieczenie zabezpiecza jedynie pomoc serwisową, czyli naprawę na miejscu awarii oraz holowanie do warsztatu naprawczego. Natomiast nie otrzymamy pomocy w przypadku utknięcia w zaspie, ponieważ nie ma tego w zapisie umowy. W związku z tym przeanalizujmy wcześniej czy zapisy w umowie obowiązują tylko w czasie wypadku czy także awarii samochodu. Dlatego czasami warto nieco dopłacić i mieć komfort pełnej pomocy: naprawy na miejscu, holowania do warsztatu, dostarczenie paliwa, samochodu zastępczego, pomocy przy otwarciu drzwi jeżeli zgubimy kluczyki, ewentualnego zakwaterowania w hotelu, czy też nawet złomowania auta, za które też trzeba zapłacić. Poza tym różne są oferty, różne warunki i różne stawki. Nie podejmujmy wiec decyzji w ciemno tylko sprawdzajmy propozycje co najmniej kilku firm ubezpieczeniowych.

Masz wykupione ubezpieczenie assistance?  

Na naszym portalu możesz również podzielić się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły