Alert Finansowy

Uważaj! Za przelew możesz słono zapłacić

21 kwietnia
15:00 2010

Opłaty za przelew systematycznie spadają, szczególnie dotyczy to kont internetowych. Jedną z ich największych zalet są właśnie znikome opłaty za przelew. Jednak… Banki nie składają broni i zastawiają sprytne pułapki na nieostrożnych. Za przelew możemy słono zapłacić.

Konta oszczędnościowe
Pierwszą pułapką jeśli chodzi o przelewy okazują się być konta oszczędnościowe. W sumie jednak nie powinno to dziwić. Banki boją się jak ognia zbyt częstego wyciągania kapitału z kont oszczędnościowych. Stąd wprowadzone opłaty za przelewy, które mogą sięgnąć nawet 20 zł (konto oszczędnościowe a la lokata w BZ WBK). Również sporo zapłacimy za przelew z Rachunku Mocno Oszczędzającego w Polbanku (10 zł) i z konta Sezam Oszczędzam w Banku BPH (7,99 zł). Oczywiście w większości banków nie zapłacimy nic za jeden, lub więcej przelewów w miesiącu na inne konto w tym samym banku (dotyczy to także między innymi dwóch wymienionych instytucji – BPH i Polbanku). Tym samym banki zmuszają nas do założenia u siebie konta za które mają nadzieję inkasować od nas minimum kilka złotych miesięcznie za ich prowadzenie.

Przelewy w oddziale banku
Najdrożej za osobiste zlecenie przelewu z konta osobistego w oddziale banku każe sobie płacić Deutsche Bank – 10 zł (konto dbNET). Drugi w stawce jest Raiffeisen Bank – aż 9,99 zł, a razem z nim Citibank Handlowy z tą samą opłatą (internetowe Citi Direct). W kontach osobistych Getin Noble Banku i ING opłata wynosi 9 zł, a w Sezam Direct (BPH) 8,99 zł. Niewiele lepszy pod tym względem jest Lukas Bank, w którym będąc posiadaczem konta e-lukas (internetowego!) będziemy musieli za tę przyjemność zapłacić 8 zł. Jeśli przyjrzymy się tym opłatom z szerszej perspektywy okaże się, że najdrożej za zlecenie przelewu w oddziale zapłacą posiadacze kont internetowych. Najwyraźniej w ten sposób banki chcą zrekompensować sobie tańsze opłaty za konta internetowe.

Ile zapłacimy za przelew przez telefon?
Przelewy telefoniczne są gdzieś po środku stawki, czyli pomiędzy tanimi przelewami internetowymi, a znacznie droższymi przelewami dokonanymi w oddziale banku. W większości opłata za nie oscyluje od 2 do 4 zł.

Zetknęliście się z innymi drakońskimi opłatami w bankach? Podziel się swoją opinią na temat instytucji finansowych.

AlertFinansowy.pl

Podobne artykuły